"Dla polskich muzeów". Unikatowa kolekcja monet zebranych przez A. Kleina na Bliskim Wschodzie w zbiorach MAiE w Łodzi

Strona główna » Aktualności » "Dla polskich muzeów". Unikatowa kolekcja monet zebranych przez A. Kleina na Bliskim Wschodzie w zbiorach MAiE w Łodzi

DOFINANSOWANIE


Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi otrzymało dofinansowanie w ramach zadania "Dla polskich muzeów". Unikatowa kolekcja monet zebranych przez A. Kleina na Bliskim Wschodzie w zbiorach MAiE w Łodzi. 

Celem zadania jest pierwsza pełna publikacja (600 egzemplarzy), zgodna z najwyższymi standardami, unikatowej kolekcji monet w czasie II wojny światowej zebranej na Bliskim Wschodzie przez Antoniego Kleina. Przebył on niemal cały szlak armii gen. Andersa. Jest to jeden z najlepiej udokumentowanych zbiorów zabytków antycznych (najbogatsza część), średniowiecznych oraz nowożytnych. Przed wojną A. Klein był społecznym konserwatorem zabytków. Efektem tego jest znakomity opis niemal każdego znaleziska, z podaniem miejsca jego znalezienia. Są to informacje wyjątkowej wagi. Nie ma drugiego tak opisanego zbioru (odnaleziono w archiwach jego spis wykonany ręką A. Kleina). Działania A. Kleina stanowią znakomity przykład ukształtowanej na przełomie XIX i XX w. patriotycznej powinności zbierania zabytków, które przekazywano do muzeów polskich. Dlatego też w publikacji katalog monet poprzedzony zostanie historią tej powinności - działania żołnierzy II Korpusu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

  

 

Ilość wyświetleń: 86