IV Konkurs Krasomówczy Języka Japońskiego

Strona główna » Aktualności » IV Konkurs Krasomówczy Języka Japońskiego

 

W niedzielę 10 czerwca 2018 roku w godzinach 10.30 - 17.00 w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi odbędzie się finałowe spotkanie IV Konkursu Krasomówczego Języka Japońskiego zorganizowane przez Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. Prof. Ryochu Umedy w Łodzi.

            W konkursie weźmie udział 50 uczestników. Będą to osoby z lektoratu języka japońskiego prowadzonego przez Ośrodek Języka i Kultury Japonii, z Politechniki Łódzkiej, II LO w Łodzi, z Uniwersytetu Łódzkiego, z Zakładu Azji Wschodniej oraz osoby uczące się języka japońskiego prywatnie.

Przygotowane wcześniej wypowiedzi odnoszą się do zagadnień związanych z życiem codziennym, mówią o przyjaźni i podróżach do Japonii o marzeniach i chęci ich realizacji.

Należy zaznaczyć, że aby zrozumieć naród japoński oraz jego mentalność konieczna jest znajomość języka tego kraju.

            W Japonii używa się trzech alfabetów: chińskie znaki kanji, hiraganę i katakanę. Nie wystarczy poznać jedynie język trzeba się nauczyć jak go użyć w stosunku do osoby, z którą rozmawiamy. Inaczej będziemy rozmawiać z szefem – językiem bardzo grzecznym, inaczej odnosimy się do osoby, której należy się szczególny szacunek, jeszcze  inaczej rozmawiamy z kolegą lub przyjacielem, w tym wypadku możemy być bardziej swobodni.

Uczestnicy konkursu, wcześniej, przygotowany tekst muszą wygłosić z pamięci, bez posługiwania się kartką. Ważne jest, aby wypowiedzi były interesujące, dojrzałe, oryginalne i doskonale przygotowane.

W Jury konkursu zasiądą wybitni  językoznawcy z Fundacji Japońskiej oraz japońscy lektorzy  pracujący na Politechnice Łódzkiej, Uniwersytecie Łódzkim oraz w II LO.

 

Ilość wyświetleń: 664