Strona główna » Aktualności » Nagrody dla organizatorów Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie łódzkim

Przyznano nagrody dla organizatorów EDD w województwie łódzkim!

 

Podczas uroczystej gali 17 listopada w Opolu odbyło się przyznanie nagród dla organizatorów wydarzeń w ramach jubileuszowej 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Temat przewodni tegorocznych EDD – „krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” – to nawiązanie do kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta” prowadzonej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

 

Wyróżnienia otrzymało pięciu organizatorów EDD z województwa łódzkiego. Wśród nagrodzonych znaleźli się:

 

  1. prof. Ryszard Grygiel, Dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi,
  2. Paweł Zybała, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzezinach,
  3. Marek Tokarek, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie,
  4. Tomasz Polkowski, Dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola,
  5. Adam Grabowski Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie.

 

            Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zostało nagrodzone za wystawę czasową „Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy…", prezentującą bogate zbiory przedwojennych eksponatów pozaeuropejskich, zagrabionych podczas II wojny światowej i szczęśliwie odzyskanych w czasach powojennych.

Muzeum Regionalne w Brzezinach otrzymało nagrodę za udaną próbę odtworzenia dawnej atmosfery miasta, podczas której można było wysłuchać kapel podwórkowych, kataryniarzy, wziąć udział w zabawie tanecznej i podziwiać prace na wystawie pt. „Historia ZPO Damina”.

W Muzeum Regionalnym w Bełchatowie można było zwiedzić wystawę „Śladami wojny. Technika w służbie boga wojny – bagnety”, a także wziąć udział w wycieczce szlakiem umocnień wojskowych z okresu II wojny światowej w okolicach Bełchatowa.

Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola zorganizowało w ramach tegorocznych EDD spacer pełen wspomnień, które towarzyszyły mieszkańcom osiedla kolejarskiego w Karsznicach. Przewodnikiem po historii osiedla byli sami mieszkańcy, którzy oprowadzali śladami swoich wspomnień i najważniejszych wydarzeń związanych z budową osiedla.

Muzeum Regionalne w Opocznie zostało wyróżnione za zorganizowanie już IV edycji festiwalu folklorystycznego Opoczno Folk Attack. W tym roku odbył się on pod hasłem „Źródła” i nawiązywał do rdzennej, źródłowej muzyki ludowej i jej korzeni.

Zwycięzcom składamy gratulacje i życzymy kreatywnych pomysłów na promowanie lokalnego dziedzictwa w kolejnych latach!

 

Motyw przewodni tegorocznej edycji EDD, odnoszący się do związków dziedzictwa i krajobrazu, realizuje ideę kampaniiKrajobraz mojego miasta. Jej zasadniczym celem jest podnoszenie świadomości, w jaki sposób można wpływać na kształtowanie się przestrzeni miejskiej i dlaczego warto to robić. Kampania nie tylko diagnozuje problemy współczesnych miast – chaos reklamowy, konieczność ochrony zabytków i miejsc pamięci, funkcjonalne i estetyczne zagospodarowanie przestrzeni zielonej – ale też pokazuje dobre praktyki i udane modernizacje przestrzeni publicznej oraz wskazuje na korzyści płynące z dbania o wspólne otoczenie i jego znajomości. Wydarzenia w ramach 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa były lokalnym rozwinięciem postulatów kampanii.

 

Zachęcamy do odwiedzenia stron Europejskich Dni Dziedzictwa i kampanii Krajobraz mojego miasta.

Ilość wyświetleń: 686