Strona główna » Aktualności » Projekt: Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy…

Mamy przyjemność poinformować, że Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi otrzymało dofinansowanie w ramach Programu Ministra „Wspieranie działań muzealnych” w zakresie organizacji czasowych wystaw muzealnych.

Efektem naszych działań muzealnych będzie wystawa czasowa pt. Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy…, poświęcona rewindykacji przedwojennej kolekcji pozaeuropejskiej Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, zagrabionej w czasach II wojny światowej przez niemieckiego okupanta. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ok. 800 zabytków, za pośrednictwem których widz pozna historię zdobywania kolekcji, jej losy wojenne (grabież i ocalenie), a także powojenne starania o odzyskanie, czynione przez kolejnych dyrektorów placówki. Zwieńczeniem wystawy będzie ostatni sukces MAiE oraz Wydziału Strat Wojennych Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a więc rewindykacja zbiorów z Instytutu Etnologii Uniwersytetu w Getyndze im. Georga Augusta, która miała miejsce w maju 2016 r.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog ukazujący rewindykowane zbiory z Getyngi oraz cykl warsztatów edukacyjnych pt. „Poza Europą w Europie”.

Wystawa będzie prezentowana w gmachu Muzeum w okresie 15.09 – 31.12.2017 roku.

 

Zapraszamy do odwiedzania wydarzenia na naszym muzealnym Facebook'u.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marsząłkowskiego Województwa Łódzkiego.

 

Ilość wyświetleń: 157