Rzeczy

Strona główna » Aktualności » Rzeczy

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

oraz Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi im. Włądysława Strzemińskiego

ma zaszczyt zaprosić na wystawę

 

Rzeczy

w ramach XVI Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki

21 kwietnia 2016 roku o godzinie 18:00

w gmachu MAiE

Plac Wolności 14

 

 

"Rzeczy" to wystawa o rzeczach, które znajdują się w muzeum. O współistnieniu różnych przedmiotów w jednym miejscu. Dział archeologiczny, etnograficzny i numizmatyczny mający swoją reprezentację w bogato wyposażonych salach wystawienniczych instytucji, stanowi źródło informacji na temat tego, kim był człowiek i jak spędzał swój czas. W niezmienną strukturę tej kolekcji zostaną wszczepione obiekty, sytuacje, myśli,  stworzone przez współczesnych artystów specjalnie na wystawę. Te dwie grupy różnych przedmiotów będą się przenikały, wchodziły ze sobą w dialog.

Tytuł wystawy pochodzi z debiutanckiej powieści Georges’a Pereca „Rzeczy” (1965). Jest to historia o Jerôme i Sylwii  mieszkających w Paryżu, z wykształcenia psychosocjologów, zajmujących się przeprowadzaniem ankiet. Swój czas spędzają na konstruowaniu kolejnych marzeń o pięknych rzeczach. Jednak oboje nie robią prawie nic, by przybliżyć się do celu. Są jak gdyby sparaliżowani listą pragnień, dlatego powoli popadają w bierność i apatię.

Skąd bierze się tak obsesyjne pragnienie rzeczy? Jedna z teorii głosi, że pragniemy różnych rzeczy ponieważ czujemy się „niepełni”. Poczucie wartości chwilowo wzmocnione poprzez nabywanie kolejnych przedmiotów, w konsekwencji może tworzyć specyficzną projekcję nowej tożsamości. Czy jednak rzeczy mają realną siłę nas wyrazić, określić i dopełnić?

Wystawa "Rzeczy"  jest propozycją twórczego odniesienia się do zagadnień etnograficznych w wyjątkowym kontekście muzealnej przestrzeni, jest też poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie czym jest "rzecz" w życiu człowieka.

Agnieszka Chojnacka

Ilość wyświetleń: 743