VI Zjazd Krasomówczy Języka Japońskiego

Strona główna » Aktualności » VI Zjazd Krasomówczy Języka Japońskiego

 

VI KONKURS KRASOMÓWCZY JĘZYKA JAPOŃSKIEGO 2020

W tym roku odbył  się już VI Konkurs Krasomówczy Języka Japońskiego  zorganizowany przez Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. Prof. Ryochu Umedy w Łodzi.

Ze względu na pandemię konkurs odbywał sie online. Uczestnicy przysłali wideo z nagranym wystąpieniem, zaś Jury obradowało zdalnie, w Polsce i Japonii. W Jury zasiadało szesnastu specjalistów nauki języka japońskiego z Japonii. Głosowanie odbywało się internetowo.

Konkurs trwał od 8 – 13 czerwca 2020 r.

W konkursie wzięło udział 49  uczestników z Polski oraz pięcioro Japończyków, którzy przesłali  swoje wystąpienie po polsku. Osoby biorące udział to uczestniczka kursu języka japońskiego prowadzonego przez Ośrodek Języka i Kultury Japonii, studenci z Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Wrocławskiego  oraz z Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Śląskiego.

Przygotowane prezentacje dotyczyły zagadnień związanych z życiem codziennym, opowiadały  o przyjaźni i podróżach do Japonii o marzeniach i chęci ich realizacji.

Język japoński jest bardzo trudny, ponieważ używa się w nim trzech alfabetów : chińskie znaki kanji, hiraganę i katakanę. Nie wystarczy poznać jedynie język trzeba się nauczyć jak go użyć w stosunku do osoby, z którą rozmawiamy. 

Uczestnicy Konkursu przygotowany tekst musieli nagrać i wygłosić z pamięci w ciągu 3 minut.  Wszystkie wypowiedzi były interesujące, dojrzałe, oryginalne i doskonale przygotowane.

Współorganizatorami Konkursu, było jak zawsze Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Zakład Azji Wschodniej WSMiP UŁ.

Nagrody ufundowali: Ambasada Japonii w Polsce, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi oraz Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. Prof. Ryochu Umedy w Łodzi.

GRATULUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM!

 

 

 


 

 

Ilość wyświetleń: 91