Strona główna » Aktualności » Wizyta w Muzeum Historii Kultury Uniwersytetu Oslo w Norwegii

Jeden z naszych archeologów Dominik Kacper Płaza udał się z wizytą do Muzeum Historii Kultury Uniwersytetu Oslo w Norwegii. Tam w dniach 20 – 21 listopada Marie Inger Berg – Hansen oprowadziła go po Muzeum.

Dominik relacjonuje:

             Pierwszy dzień rozpoczął się od wizyty w głównej siedzibie Muzeum, w której znajdują się stałe wystawy i mieści się dział Edukacji, Promocji i Rozwoju (fot. 1). Pierwsze spotkanie odbyło się z Billianą Cassadiego kierowniczką działu Edukacji, Promocji i Rozwoju w Muzeum Historii Kultury. W trakcie rozmowy porównaliśmy strukturę obu instytucji i dowiedziałem się jak działa norweskie Muzeum. Billiana pokazała plany rozbudowy Muzeum Wikingów oraz opowiedziała o sposobach zarządzania i zmianach jakie zachodzą w Muzeum. Po ponad godzinnym spotkaniu udałem się na parter tego budynku, gdzie spotkałem Anje Mansrud, która oprowadziła mnie po pierwszej części stałej wystawy archeologicznej o nazwie „Collapse” co można przetłumaczyć jako upadek. Jest to nowoczesna i ekologiczna ekspozycja, na której wykorzystano najnowsze możliwości technologiczne z wielkogabarytową filmową prezentacją na jednej ze ścian (fot. 2), z pokazem łupania krzemienia na ekranach dużych monitorów (fot. 3) oraz z żywymi roślinami w części ekspozycji. Po obejrzeniu organizowanego sklepu wraz z kawiarnią (fot. 4) udałem się wraz z Martin Hager-Saltnesem do Muzeum Wikingów, gdzie zobaczyłem wystawę związaną z odkrytymi łodziami Wikingów m.in. z Osebergu (fot. 5). Martin wyjaśnił mi jak działa ta część Muzeum, jaka jest frekwencja (500 000 osób) oraz jak będzie wyglądać Muzeum po przebudowie. Po powrocie do centrum Oslo spotkałem się z Marie Inger Berg – Hansen i przez kolejne 3 godziny rozmawialiśmy o przyszłej współpracy, o zabytkach krzemiennych datowanych na epokę kamienia w Polsce i Norwegii oraz o planach na dzień następny.

            Drugiego dnia rano udałem się do Økern, gdzie znajduje się jeden z magazynów studyjnych Działu Archeologii Muzeum Historii Kultury. Spotkałem tam dwie panie archeolog, które zajmują się opracowaniem zabytków krzemiennych datowanych na epokę kamienia. W czasie spotkania miałem okazję obejrzenia materiałów krzemiennych z kilku najciekawszych stanowisk archeologicznych oraz przedyskutowania różnych zagadnień związanych z tymi materiałami. Po powrocie do centrum odbyło się spotkanie z dyrektorem muzeum Håkonem Glørstadem, z którym rozmawiałem o bieżącej działalności Muzeum oraz o potencjalnych planach na przyszłą współpracę z wykorzystaniem „Środków Norweskich”. Miałem także okazję do przedstawienia ostatnich działań oraz planów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Ostatnim punktem wizyty była wycieczka z Inger na Ekeberg, gdzie znajduje się punkt widokowy z panoramą Oslo (fot. 6). Inger omówiła tam najważniejsze elementy środowiska naturalnego, które było użytkowane przez człowieka w okolicach Oslo od ponad 10 000 lat. Możliwość zobaczenia tego miejsca pozwoliła zrozumieć, gdzie i dlaczego zakładano stanowiska archeologiczne w epoce kamienia w Norwegii oraz jak datuje się najstarsze stanowiska.        

           Wizyta studyjna odbyła się dzięki dofinansowaniu ze „Środków Norweskich” z programu „Konserwacja. I rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którego operatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.      

                              

Ilość wyświetleń: 766