Wirtualne Muzeum

Strona główna » Działy » Wirtualne Muzeum

 

 

Szanowni  Zwiedzający!

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi od dnia 20 maja 2020 r. znów jest otwarte! 

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00 - 17.00 z krótką przerwą od 13.30 do 14.00 przeznaczoną na niezbędną dezynfekcję pomieszczeń. W trosce o Wasze i nasze bezpieczeństwo wprowadziliśmy regulamin bezpiecznego zwiedzania. Prosimy o stosowanie wytyczonych  zasad higieny i bezpieczeństwa.


Jednocześnie nadal będziemy prowadzić działalność w sieci i zapraszamy Was również na przygody z zabytkami online! Za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz strony internetowej przeprowadzimy Was przez meandry przeszłości, nasi archeolodzy opowiedzą o wystawowych (i nie tylko) eksponatach, etnografowie zaprezentują „jak dawniej na wsi bywało” a numizmatycy ponownie otworzą swój skarbiec. Z myślą o najmłodszych i rodzicach, którzy starają się umilić czas swoim pociechom udostępnimy również nasze propozycje warsztatowe do samodzielnego wykonania w domu. 

Zachęcamy do monitorowania naszych stron internetowych:

Facebook

Instagram

A także subskrybowania naszego kanału YouTube

 

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

 #SPOTKANIA Z ETNOGRAFIĄ

Zapraszamy do lektury nowego cyklu dotyczącego papieroplastyki na terenie Polski Środkowej

#SOTKANIA Z ARCHEOLOGIĄ

                                                         Wózek kultowy z epoki brązu                                                       

W obrębie stałej wystawy archeologicznej Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego wyróżnia się wózek, na który natrafiono w Kałowicach na Dolnym Śląsku. Prezentowany egzemplarz jest co prawda kopią (oryginał z brązu znajduje się w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu), jednak unikatowy charakter tego typu znalezisk zachęca do poświęcenia mu bliższej uwagi. Dotychczas odkryto w sumie tylko siedem takich w pełni zachowanych wytworów rzemiosła brązowniczego,  pochodzących z obszaru sąsiadującego z odcinkiem środkowej Odry, tak po stronie polskiej jak i niemieckiej.  Ich forma i elementy składowe łączące się z symboliką wyznaczającą złożony świat wierzeń społeczności z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, pozwalają interpretować je jako sprzęty używane w trakcie rytuałów pogrzebowych lub innych praktyk kultowych. Więcej informacji dotyczących tych interesujących zabytków zawiera artykuł mgr. Ireneusza Marchelaka. Zapraszamy do lektury ! 

 

ARCHIWUM

 

   
   
Ilość wyświetleń: 2108