Wielki Tydzień

Strona główna » Działy » Wirtualne Muzeum » Wielkanoc » Wielki Tydzień

Już Wielki Tydzień, rzewniejsze brzmią pieśni,
Dłuższe modlitwy, posępniejsze lica,
Śmiech się nie ozwie, struna nie zadzwoni…
Adam Pług


Treścią Wielkiego Tygodnia są:


⦁ wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową,
⦁ ostatnie dyskusje Chrystusa z Sanhedrynem w świątyni,
⦁ słowa Chrystusa o zburzeniu Jerozolimy i o końcu świata
⦁ Ostatnia Wieczerza
⦁ Męka Pańska
⦁ Zmartwychwstanie Chrystusa

W polskiej kulturze dni Wielkiego Tygodnia to czas przygotowań do Wielkiej Niedzieli. Jak zapisał ksiądz Jędrzej Kitowicz „Wszyscy Polacy w duchu pobożni w Wielki Tydzień, odrzuciwszy dzieła światowe zajmowali się nabożeństwem, przygotowaniem do spowiedzi wielkanocnej, nie opuszczali żadnego nabożeństwa” i oddawali się postom, czyli suszono, ukazywano w ten sposób pogardę dla życia, oczyszczano się ze zmazy „tego” świata. Takie zachowanie pozwalało na godne uczestniczenie w świętowaniu. Polacy suszyli i nadal suszą w następujące dni tygodnia: poniedziałki, środy, piątki, soboty. W okresie Wielkiego Postu czternaście dni, wcześniej w Adwencie, w wigilię dni świętych, w krzyżowe dni. W Wielkim Tygodniu jedzono w poniedziałek, wtorek i czwartek, raz dziennie, w pozostałe dni nic nie jedzono aż do śniadania wielkanocnego. Posty w polskiej kulturze to jeden z jej fenomenów, nie spotykamy w takim wymiarze na kontynencie europejskim i nie tylko.
W dni Wielkiego Tygodnia bacznie przyglądano się pogodzie, od niej to zależała praca w polu, na łące, w sadzie, ogrodzie.
Jaka Wielka Środa- taka będzie wiosna, pogoda Wielkiego Czwartku to obraz lata, a Wielki Piątek ukazuje jakie będą żniwa i wykopki, Wielka Sobota ilustruje zimę.
„Kto we Wielki Tydzień sieje, będzie miał szyćko Wielgie”.

 Aldona Plucińska


 

Ilość wyświetleń: 428