#1 Nowe szycie makatki/otwarty konkurs

Strona główna » Skansen » Aktualności » #1 Nowe szycie makatki/otwarty konkurs

 

#1 NOWE SZYCIE MAKATKI/OTWARTY KONKURS

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi wraz z Łódzkim Domem Kultury 13 czerwca o godz. 17.00 zapraszają na spotkanie promujące projekt #1 Nowe szycie makatki/otwarty konkurs. Spotkanie odbędzie się w Łódzkim Domu Kultury (sala 408). Wstęp wolny!

Projekt ma na celu ożywienie, odtworzenie i podtrzymanie tradycji hafciarskich w Polsce środkowej, ochronę spuścizny hafciarskiej oraz przypomnienie wzornictwa i technik hafciarskich miłośnikom z województwa łódzkiego. Ma także popularyzować kulturę ludową wśród wszystkich pokoleń mieszkańców, a także wyzwolić kreatywność hobbystów, twórców, artystów, którzy przy zastosowaniu tradycyjnych technik stworzą nowe wzornictwo oraz aktualne sentencje będące współczesnym credo życiowym.

#1 Nowe szycie makatki/otwarty konkurs to bezpośrednie i twórcze rozwinięcie efektów trzech projektów zrealizowanych przez Łódzki Dom Kultury w latach poprzednich, których celem było ożywienie tradycji hafciarskich regionu opoczyńskiego, sieradzkiego i łowickiego.

Czym jest makatka?

To dekoracyjny element wystroju wnętrz, współcześnie zapomniany. Żyje w naszych wspomnieniach z dzieciństwa, a poprzez powstające kolekcje muzealne i wystawy przywracamy jej etnograficzną wartość. Makatka pełniła rolę estetyczną, dekoracyjną i symboliczną, była wskazówką postępowania, przypomnieniem norm i zasad, jakimi człowiek powinien się kierować. Obecnie stała się nośnikiem naszych tradycji. Jest to nieodzowny element wystroju polskiej kuchni. Najdłużej zachowała się w tradycyjnych wnętrzach na wsi.

Makatki pojawiły się na naszych ziemiach po I wojnie światowej, ale rozpowszechniły się w latach 50-tych i 60-tych XX wieku, by ustąpić innym modom wyposażenia wnętrz już w latach 70-tych. Makatki ze względu na ich wykonanie można podzielić na haftowane i drukowane. Jej kompozycja odzwierciedlała naiwny sposób patrzenia: był to obrazek w centralnym miejscu ze scenką rodzajową, otoczony bordiurą, w górnej części, najczęściej kwiatową, u dołu z napisem - przesłaniem o różnej treści świeckiej lub religijnej. Mogły to być pozdrowienia, powitania, życzenia, sentencje, dedykacje, tzw. złote myśli, ale zdarzały się również bez napisu. Makatki zaadaptowane do nowych wnętrz stają się oryginalną, staroświecką ozdobą, dodającą domowi ciepła i swojskości.

Uczestnicy konkursu zinterpretują makatkę na nowo, jednakże z zachowaniem kontekstu kulturowego w zakresie jej przeznaczenia, technik wykonania oraz pierwotnego znaczenia i przeznaczenia.

 

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury w ramach programu "Kultura ludowa i tradycyjna".

Więcej informacji o projekcie na stronie: http://ldk.lodz.pl/1-nowe-szycie-makatki.aspx

 

Ilość wyświetleń: 802