Stuletni Skarbiec

Strona główna » Skansen » Aktualności » Stuletni Skarbiec

Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska

zaprasza na

otwarcie wystawy pt. 

Stuletni Skarbiec

wystawa ze zbiorów Jana Kopki

9 czerwca 2019 r.

godz. 11.00 - uroczyste otwarcie wystawy

godz. 12.00 - występ zespołu Bałdrzychowianie

Kwiatkówek 26 a, 99 - 100 Łęczyca

 

Wystawa Stuletni Skarbiec ma na celu upamiętnienie postaci Jana Kopki, jest ona także formą prezentacji jego dokonań. Jednocześnie ekspozycja ta wpisuje się w obchody 100 lecia województwa łódzkiego, zwiedzający mają bowiem okazję zapoznać się z kolekcją, która dokumentuje bardzo różnorodne aspekty kultury materialnej, życia społecznego i duchowego regionu łęczyckiego w okresie ok. 100 lat. 

 

 

Jan Kopka

       Jan Kopka (1932 – 2018) łęczycki regionalista z Chorek w gminie Grabów całe życie zawodowe związał ze strażą pożarną, ale miał także wiele innych zainteresowań – głównie pszczelarstwo, którym zajął się dzięki ojcu – Stanisławowi Kopce,  rzeźbiarzowi ludowemu  oraz kolekcjonerstwo. Tę ostatnią pasję rozwijał przeszło 50 lat. Jego zbiory są bardzo różnorodne, składają się na nie dawne narzędzia rolnicze i domowe, stare aparaty fotograficzne, zegary, pamiątki związane ze strażą pożarną, a także widokówki i guziki. Szczególne miejsce w kolekcji pana Jana zajmują prace jego ojca. Kolekcjoner trafił do Księgi Rekordów Guinessa, miał największą kolekcję obrazków prymicyjnych. Są wśród nich pamiątki prymicji hierarchów kościelnych, a także obrazki liczące ponad 100 lat. Jan Kopka chętnie oprowadzał gości po swoim prywatnym muzeum, które stworzył w budynku gospodarczym obok swojego domu. Cechowało go duże poczucie humoru, był doskonałym gawędziarzem. Kolekcjoner z Chorek opracował również kroniki, między innymi rodzinnego Dzierzbiętowa Dużego (pow. Łęczyca, gm. Łęczyca) i strażackich orkiestr dętych.
      Jan Kopka zaliczał się do grona przyjaciół Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Etnografowie z naszego Muzeum bardzo udanie współpracowali z panem Janem przy gromadzeniu wyposażenia do Skansenu Łęczycka Zagroda Chłopska regionalista przekazał w darze przedmioty ze swojej kolekcji i pomagał pozyskać zabytki od innych osób. W zbiorach naszego muzeum znajdują się podarowane przez niego ule figuralne, które wykonał Stanisław Kopka – Diabeł Boruta i Baba.

 

 

Ilość wyświetleń: 681