Boże Ciało

Strona główna » Aktualności » Boże Ciało

W Boże Ciało, ze wszystkich kościołów w miastach i na wsi wychodzą procesje do czterech ołtarzy,  ustawionych na „cztery strony świata”, przystrojonych gałęziami brzeziny, które po odprawieniu modlitw, uroczystym błogosławieniu  przy każdym z nich, wierni odłamują i zanoszą do domów. Uroczysty charakter tego święta często podkreślany jest ubiorem i strojem regionalnym, którym  uczestnicy demonstrują swoją przynależność, stosunek do tradycji, uświęcają rzeczy święte.  W  ramach   długofalowego projektu etnograficznego „Strój i tkanina ludowa w zróżnicowaniu regionalnym – stan obecny, funkcjonowanie w tradycji, lokalne konteksty” prowadzona jest od wielu lat w różnych regionach Polski dokumentacja tego święta. W roku 2016 byliśmy na procesji w  parafii św. Augustyna  w Świętochłowicach – Lipinach na Śląsku, w której jest ona wyjątkowa. Barwne, tradycyjne stroje, feretrony, kwiaty i obrazy kontrastują bowiem z familokami, w zniszczonej przez przemysł dzielnicy Świętochłowic, przypominając nieodrestaurowane dzielnice robotniczej Łodzi. Śląskie stroje podnoszą rangę tego święta  i przyciągają raz do roku fotoreporterów, pojawiają się relacje radiowe i telewizyjne o tej zapomnianej dzielnicy. Podczas badań zebraliśmy od mieszkańców  opinie o ich stosunku do tradycji i do noszonych współcześnie regionalnych strojów śląskich, stworzyliśmy dokumentację fotograficzną, której część dziś prezentujemy. 

Projekt, opracowanie, fotografie Alicja Woźniak (Dział Strojów Ludowych i Tkanin)

Parafia św. Augustyna w Świętochłowicach – Lipinach

Zaniedbana dzielnica Świętochłowic, pełna problemów, przygotowywana przez mieszkańców do procesji Bożego Ciała.

W  tym ważnym dniu, co roku, mieszkańcy budują ołtarze, ulice i domy zdobią kwiatami, religijnymi symbolami i obrazami.

Procesja Bożego Ciała w Lipinach jest wyjątkowa. Barwne, tradycyjne stroje, feretrony, kwiaty i obrazy kontrastują z familokami, przypominającymi zniszczone dzielnice robotniczej Łodzi. 

Uczestnicy procesji zgodnie z tradycją ubierają stroje śląskie. Nad całością czuwa, dba o detal, zróżnicowanie, również wypożycza swoją prywatną kolekcje stroi Pan Grzegorz Stachak, za co serdecznie dziękujemy.

Przy każdym z ołtarzy odprawiana jest modlitwa.

Dbałość o strój widoczna jest również u dzieci uczestniczących w procesji.

Raz w roku pojawiają się fotoreporterzy, można usłyszeć relacje radiowe i telewizyjne o tej zapomnianej dzielnicy.

Strój śląski był zróżnicowany, panienki ubierały się inaczej niż kobiety zamężne, na głowach miały wianki „galandy” na kunsztownie upiętych włosach.

Starsze kobiety w zawiązanych chustkach tzw. purpurkach.

Zdarza się, but się rozwiązał…

Barwna procesja ulicami Świętochłowic – Lipiny.

Ilość wyświetleń: 1010