Brussels Design September

Strona główna » Aktualności » Brussels Design September

BRUSSELS DESIGN SEPTEMBER

 


 

 

Województwo Łódzkie jest partnerem jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń designu na świecie Brussels Design September. W 2021 roku odbywają się one od 6 do 26 września. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi bierze w nich udział w dniach od 23 do 26 września 2021 roku.

Od najdawniejszych czasów człowiek otaczał się pięknem. Wytwarzał przedmioty, które były nie tylko przydatne dla niego, ale też odznaczały się wysokim poczuciem estetyki. Człowiek czuł także potrzebę przyozdabiania zarówno swojego ubioru jak i samego siebie. 

 

 

Brussels Design September to okazja, aby pokazać, że Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, z Działami: Archeologicznym, Etnograficznym, Numizmatycznym i Widowisk Lalkowych doskonale wpisuje się w problematykę dotyczącą sztuki, rękodzieła. Poprzez prezentację wybranych zabytków chcemy pokazać nie tylko specyfikę poszczególnych Działów w Muzeum, ale też ich różnorodność, bogactwo wzorów, ornamentów, kształtów. Czym, jak nie dziełem sztuki jest figurka z ciosu mamuta, czy naczynie z Białej z III wieku n.e. ozdobione symbolami solarnymi w postaci… swastyk?! Przykładem sztuki użytkowej niewątpliwie są zapinki z brązu spinające szaty, czy projekt banknotu, który wykonał nie kto inny jak Józef Mehoffer. O wielkim poczuciu estetyki, potrzebie piękna świadczy zarówno malowidło kropkowe z Australii, jak i opoczyński strój kobiecy z haftami, koronkami, prawdziwymi koralami. O ile wymienione zabytki są w większości anonimowe, lalki teatralne są przykładem dzieł wykonanych przez konkretnych artystów.

Zbiory Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi to nie tylko zabytki. Każdy z nich jest dowodem na to, że pojęcie sztuki użytkowej, dekorowanie wnętrz, nie powstało współcześnie. Czy to nacięcia na rogu wykonane w pradziejach, czy misternie utkana koronka na początku XX wieku są przykładami wielkiego poczucia estetyki i potrzeby otaczania się pięknymi przedmiotami.

Głównym punktem wystawy jest srebrny pierścień z przełomu XI i XII wieku, odkryty w Tumie pod Łęczycą. Umieszczono na nim inskrypcję o uniwersalnym i wciąż aktualnym przekazie „Obyś żył szczęśliwy, ile czasu żyje feniks”, którego istotą jest przekazanie wszystkich dobrych życzeń. Jego wielowymiarowy przekaz możemy odnieść także do miejsca w którym żyjemy. Podobnie jak Fenix – mityczny ptak, który jest symbolem słońca oraz wiecznego odradzania się życia i nieśmiertelności, może być dla każdego miejscem nieustannie odkrywanym i poznawanym od nowa – miastem szczęśliwego, długiego życia.

Ilość wyświetleń: 300