"Dla polskich muzeów". Unikatowa kolekcja monet zebranych przez A. Kleina na Bliskim Wschodzie w zbiorach MAiE w Łodzi

Strona główna » Aktualności » "Dla polskich muzeów". Unikatowa kolekcja monet zebranych przez A. Kleina na Bliskim Wschodzie w zbiorach MAiE w Łodzi

DOFINANSOWANIE


Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi otrzymało dofinansowanie w ramach zadania "Dla polskich muzeów". Unikatowa kolekcja monet zebranych przez A. Kleina na Bliskim Wschodzie w zbiorach MAiE w Łodzi. 

Celem zadania jest pierwsza pełna publikacja (600 egzemplarzy), zgodna z najwyższymi standardami, unikatowej kolekcji monet w czasie II wojny światowej zebranej na Bliskim Wschodzie przez Antoniego Kleina. Przebył on niemal cały szlak armii gen. Andersa. Jest to jeden z najlepiej udokumentowanych zbiorów zabytków antycznych (najbogatsza część), średniowiecznych oraz nowożytnych. Przed wojną A. Klein był społecznym konserwatorem zabytków. Efektem tego jest znakomity opis niemal każdego znaleziska, z podaniem miejsca jego znalezienia. Są to informacje wyjątkowej wagi. Nie ma drugiego tak opisanego zbioru (odnaleziono w archiwach jego spis wykonany ręką A. Kleina). Działania A. Kleina stanowią znakomity przykład ukształtowanej na przełomie XIX i XX w. patriotycznej powinności zbierania zabytków, które przekazywano do muzeów polskich. Dlatego też w publikacji katalog monet poprzedzony zostanie historią tej powinności - działania żołnierzy II Korpusu.

Wartość dofinansowania: 59 066,00 PLN

Całkowita wartość zadania: 98 618,91 PLN

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

 

 

POBIERZ PUBLIKACJĘ

 

 

3 grudnia 2021 r. odbyła się promocja książki pt. "Dla polskich muzeów. Unikatowa kolekcja monet zebranych przez A. Kleina na Bliskim Wschodzie w zbiorach MAiE w Łodzi". Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać kilku ciekawych wykładów zaprezentowanych przez prelegentów, a także podziwiać część kolekcji z numizatycznego skarbca. 

 

 

 

 

 

 

WYKŁAD 

WOJENNE KOLEKCJE MUZEALNE

7 PAŹDZIERNIKA 2021

WYKŁAD 

JAROSŁAW SAGAN I JEGO KOLEKCJA

27 PAŹDZIERNIKA 2021

 

 

 

WYKŁAD 

KOLEKCJONERSTWO POLSKIE XVIII - 

POCZĄTEK XIX WIEKU

4 LISTOPADA 2021

 

WYKŁAD 

BIBLIOTEKI POLSKIE W PARYŻU 

I ICH ZBIORY

18 LISTOPADA 2021

 

WYKŁAD 

MUZEUM POLSKIE W RAPPERSWILU

25 LISTOPADA 2021 

 

 

WYKŁAD ONLINE

POLSKIE MUZEALNICTWO NA PRZEŁOMIE 

XIX I XX WIEKU (TRANSMISJA LIVE FACEBOOK)

15 GRUDNIA 2021

WYKŁAD ONLINE

ZASŁUGI POLSKICH ŻOŁNIERZY 

DLA INSTYTUCJI MUZEALNYCH 

16 GRUDNIA 2021 (TRANSMICJA LIVE FACEBOOK)

Ilość wyświetleń: 846