Dzień Tkaczki

Strona główna » Aktualności » Dzień Tkaczki

DZIEŃ TKACZKI 


 

W każdą pierwszą sobotę października obchodzony jest Dzień Tkaczki. Od tego roku i nasze Muzeum włącza się w jego obchody. Tkactwo jest jednym z najstarszych rzemiosł, towarzyszy człowiekowi od pradziejów. 1 października 2022 zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania! Przygotowaliśmy dla Was wykład, warsztaty i spotkanie z zabytkami, które związane są z tkactwem.

 

 

 

PROGRAM:


11.00-12.00- wykład pt. „Moda europejska - od pradziejów do średniowiecza”.

Przedstawimy początki tkactwa na terenach Europy środkowej oraz jak wyglądał proces tworzenia tekstyliów. Szczegółowo omówimy ten proces, wygląd oraz ewolucje stroju damskiego i męskiego w kolejnych wiekach i kulturach archeologicznych. Zobaczymy i przeanalizujemy ikonografię oraz artefakty z poszczególnych stylów modowych. Poznamy w ten sposób modę oraz funkcje, jakie spełniały poszczególne elementy składające się na strój. Na koniec porównamy przedstawione przykłady z kostiumami widzianymi w popularnych filmach historycznych.

Wykład poprowadzi archeolog mgr Szymon Dyktyński.


12.30-16.30 – warsztaty związane z wytwarzaniem nici oraz procesem tkackim.

Warsztaty odbędą się równolegle w 3 salach. W każdej z sal pokażemy inną z technik tkania. Każdy z warsztatów trwa godzinę, uczestnicy mogą zostać w sali na kolejną godzinę, aby dokończyć swoją pracę lub przejść do kolejnej sali i spróbować innej techniki.

 

Sala nr 1 – warsztat tkania krajki na tabliczkach tkackich

Sala nr 2 – warsztat tkania krajek na bardku

Sala nr 3 – warsztat przędzenia na wrzecionie, warsztat tworzenia ściegu igłowego (naalbilding) oraz pokaz tkania na krośnie pionowym. 

Warsztaty poprowadzą rekonstruktorzy historyczni z grup: „Drużyna Leszego” oraz GRH „Leśny Witeź”.

 

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc na warsztaty obowiązują zapisy: 

mail: edukacja@maie.lodz.pl

telefon/sms 665 655 606 

cena: seniorzy powyżej 60 r. ż. - wstęp do Muzeum + warsztaty - 1 zł

osoby poniżej 60 r. ż.  - bilet wstępu do Muzeum (cennik) + 1 zł warsztaty

 

Ilość wyświetleń: 163