Ekspozycja masek afrykańskich

Strona główna » Aktualności » Ekspozycja masek afrykańskich

 EKSPOZYCJA MASEK AFRYKAŃSKICH ZE ZBIORÓW MAiE


Cóż można napisać o maskach w „tych” czasach? Od zawsze maski kojarzyły się z rytuałem, obrzędem, magią, inicjacją, ale także z teatrem, czy sztuką. W kulturach tradycyjnych skrywały tożsamość i były jednymi z najważniejszych atrybutów używanych podczas ceremonii. Dotąd zarezerwowane były tylko dla wybranych – kapłanów, szamanów, specjalistów i przedstawicieli różnych zawodów. Dziś, choć w specyficznej formie, stały się atrybutem każdego z nas i towarzyszą nam wszędzie, przez co znacznie zmieniła się ich funkcja i symbolika.

Ukazane w gablotach maski afrykańskie, to artefakty o specjalnym wykonaniu i przeznaczeniu. Wszystkie pełniły istotne funkcje rytualne dla ludów, które je wykonały i ich używały. Towarzyszyły m.in. inicjacjom, obrzędom dorocznym, czy rytuałom agrarnym. Reprezentują różne formy: hełmowe, kapeluszowe, twarzowe, właściwe dla określonych obrzędów poszczególnych ludów. Zostały stworzone w XX, a także i XXI w., ale mimo to przenoszą symbolicznie do czasów mitycznych, kosmicznych, przywołując nierzadko postacie przodków, czy chroniąc przed złymi duchami. Dzięki nim członkowie społeczności mieli możliwość kultywowania i przekazywania wiedzy na temat swej tradycji i przeszłości.

kurator ekspozycji:
dr Joanna Borucka - Piech

 

Eksponowane obiekty zostały odzyskane dzięki działaniom restytucyjnym Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Ilość wyświetleń: 432