Europejskie Dni Archeologii 2023

Strona główna » Aktualności » Europejskie Dni Archeologii 2023

EUROPEJSKIE DNI ARCHEOLOGII


 

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi 

zaprasza na 

wydarzenia zaplanowane w ramach obchodów 

 

EUROPEJSKICH DNI ARCHEOLOGII

16 - 18 czerwca 2023

 

 

16 CZERWCA 

10.00 – „Ścieżka do wiedzy o megalitach” – gra terenowa. 

Gra skierowywana jest do uczniów starszych klas szkół podstawowych. Odbędzie się na terenie Parku Kulturowego Wietrzychowice, w którym młodzież zapozna się z grobowcami megalitycznymi zbudowanymi w epoce kamienia, ok. 5,5 tys. lat temu. Gra organizowana jest we współpracy z Miejsko- Gminnym Centrum Kultury w Izbicy Kujawskiej i Fundacją Badań Archeologicznych Imienia Profesora Konrada Jażdżewskiego.

 

16.30 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Między Słupią a Wierzycą…”

Prezentowane na wystawie zabytki to głównie naczynia grobowe tzw. popielnice twarzowe, będące charakterystycznym elementem wyposażenia grobów kultury pomorskiej.

Pradziejowi „artyści”, twórcy takich popielnic, modelowali na szyjach naczyń schematyczne wyobrażenie twarzy, w postaci zaznaczonych brwi, oczu, nosa, ust i uszu. Często w uszach były mocowane kolczyki z paciorkami szklanymi, bursztynowymi, a niekiedy także drobnymi łańcuszkami. Brzuśce tych naczyń były także bogato zdobione rytami z wyobrażeniem naszyjników i innych ozdób, a sporadycznie nawet z elementami uzbrojenia. Każda z popielnic była nakrywana modelowaną, często zdobioną, pokrywą.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku i obejmuje blisko 100 zabytków z VII/VI-V w. p.n.e, pozyskanych w trakcie wieloletnich badań. Miejsce wydarzenia: Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Plac Wolności 14

 

16.30-17.30 - Mały archeolog –warsztaty rodzinne - Dowiemy się kim jest archeolog. Poznamy tajniki jego pracy. Zagramy w „Alfabet archeologów”- grę stworzoną przez nasze muzeum. Miejsce wydarzenia: Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Plac Wolności 14

 

17 CZERWCA 

 

10:00 – 12:00 Tropem wojownika z Bałut – spacer archeologiczny

Czy archeologia to dziedzina dotycząca tylko odległych terenów? A może kryje się tuż za rogiem? W ramach archeologicznego spaceru przeniesiemy się do czasów przedhistorycznych. Dowiemy się jakie znaleziska archeologiczne odkryto na terenie Zachodnich Bałut. Szczególną uwagę poświęcimy znaleziskom z terenu dzisiejszego cmentarza przy ulicy Szczecińskiej. Miejsce zbiórki: przystanek autobusowy cm. Szczecińska (krańcówka)w Łodzi.

 

12:00 - 18:00 – Pracownia trzynastka – warsztaty rękodzielnicze - mieszki

Materiałowe woreczki służyły dawnym mieszkańcom Tumu do noszenia ze sobą drobnych przedmiotów. Taki sposób przenoszenia ich wynikał z braku kieszeni w dawnych strojach.

Zachęcamy wszystkich do podjęcia wyzwania i zmierzenia się z igłą i nitką oraz samodzielnego wykonania własnego mieszka. Ten drobny własnoręcznie wykonany woreczek pozwoli w tym szczególny dniu i miejscu przybliżyć nas jeszcze bardziej do naszych przodków z przed tysiąca lat. Świętując Światowy Dzień Archeologii zapraszamy serdecznie wszystkich do odwiedzenia Grodziska Tumskiego. Miejsce wydarzenia: Grodzisko w Tumie, Kwiatkówek 26 A, 99-100 Łęczyca

 

18 CZERWCA 

 

11:00 – III Rajd Rowerowy Szlakiem Megalitów

Zapraszamy na rajd rowerowy po parku kulturowym Wietrzychowice, Sarnowo i Gaj. W trakcie wycieczki poznacie najstarsze zabytki architektury w Polsce, czyli monumentalne grobowce kujawskie, które powstały ok. 5500 lat temu. Start rajdu Izbica Kujawska. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Miejsko- Gminnym Centrum Kultury w Izbicy Kujawskiej oraz Klubem Turystyki Rowerowej Horyzont. 

 

11:00-18:00 - Europejski Zjazd Rycerski– Piknik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego

Pokazy, inscenizacje grup rekonstrukcji historycznej na terenie grodziska w Tumie. Miejsce wydarzenia: Grodzisko w Tumie, Kwiatkówek 26 A, 99-100 Łęczyca

Ilość wyświetleń: 73