Megality historia sprzed 5500 lat

Strona główna » Aktualności » Megality historia sprzed 5500 lat

MEGALITY - HISTORIA SPRZED 5500 LAT


Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po archeologicznej wystawie czasowej pt. "Monumentalne grobowce z epoki kamienia. Park Kulturowy Sarnowo. Park Kulturowy Wietrzychowice." wraz z projekcją filmu „Megality historia sprzed 5500 lat”.

7 listopada, godz. 12.00

plac Wolności 14

 

Zapisy: edukacja@maie.lodz.pl, +48 665 655 606 lub w wiadomości na profilu fb EDU MAiE
 
 
 
 
Cyt. za archeologia.com "Dlaczego warto było stworzyć film “Megality – historia sprzed 5500 lat”
Historię, która rozgrywała się na naszych ziemiach ponad pięć tysięcy lat temu trzeba było opowiedzieć z wielu powodów. Jest to część europejskiego dziedzictwa, które powinniśmy promować nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jest to część naszej zamierzchłej kultury, którą należy przybliżyć polskiemu społeczeństwu, ponieważ w większości pozostaje nieznana. Ponadto właśnie teraz, kiedy narasta zainteresowanie dotyczące tego okresu, trzeba je udokumentować, zobrazować i zarchiwizować dla potomnych. Wszystko to wpisuje się niezwykły walor poznawczy filmu." 
 
 

Głównym celem wystawy jest zaprezentowane najstarszych zabytków architektury w Polsce w postaci monumentalnych grobowców kujawskich zbudowanych w epoce kamienia, ok. 5500 lat temu. Budowle te przez tysiąclecia były charakterystycznym i wyróżniającym się elementem krajobrazu Polski środkowej, Pomorza, Ziemi chełmińskiej i wschodniej Wielkopolski. Jednak większość z nich została bezpowrotnie zniszczona w XIX w. i w początkach XX wieku.
Kujawskie monumenty nazywane często megalitami (od greckich słów megas – wielki i lithos - kamień) budowano jako miejsca pochówku elity religijnej lub politycznej rolników z epoki kamienia.
 

 
Film oraz oprowadzanie w cenie biletu wstępu do muzeum.
Ilość wyświetleń: 285