Między Słupią a Wierzycą. Cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

Strona główna » Aktualności » Między Słupią a Wierzycą. Cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

MIĘDZY SŁUPIĄ A WIERZYCĄ

CMENTARZYSKA Z WCZESNEJ EPOKI ŻELAZA
W BADANIACH MUZEUM ARCHEOLOGICZNEGO W GDAŃSKU


 

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

zaprasza na otwarcie wystawy czasowej pt.

 

MIĘDZY SŁUPIĄ A WIERZYCĄ

CMENTARZYSKA Z WCZESNEJ EPOKI ŻELAZA 

W BADANIACH MUZEUM ARCHEOLOGICZNEGO W GDAŃSKU

 

24 marca 2023, godz. 12.00

plac Wolności 14 Łódź

wstęp w dniu otwarcia wystawy wolny

 

 

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku i obejmuje zespół wybranych blisko 100 zabytków z VII/VI-V w. p.n.e, pozyskanych w trakcie wieloletnich badań.

Prezentowane na wystawie zabytki to głównie naczynia grobowe tzw. popielnice twarzowe, będące charakterystycznym i wyznacznikowym elementem wyposażenia grobów kultury pomorskiej. Są one jednocześnie odosobnionym na obszarze Polski przykładem przedstawień figuralnych w pradziejach. Odnalezione najbliżej Polski Środkowej, pojedyncze okazy popielnic twarzowych, pochodzą z Zadowic nad Prosną i z Sochaczewa. Wspomniana kultura jest określana również mianem kultury popielnic twarzowych.

Pradziejowi „artyści”, twórcy takich popielnic, modelowali na szyjach naczyń schematyczne wyobrażenie twarzy, w postaci zaznaczonych brwi, oczu, nosa, ust i uszu. Często w uszach były mocowane zespoły kolczyków z nanizanymi paciorkami szklanymi, bursztynowymi, a niekiedy także drobnymi łańcuszkami. Brzuśce tych naczyń były zazwyczaj także bogato zdobione rytami z wyobrażeniem naszyjników i innych ozdób (np. szpil, zapinek), a sporadycznie nawet z elementami uzbrojenia. Każda z popielnic twarzowych była nakrywana modelowaną, często zdobioną, pokrywą.

Na wystawie, obok szerokiego zestawu popielnic, zaprezentowano również zbiór  ozdób wykonanych z brązu m.in. bransolet, szpil do spinania szat, kolczyków z paciorkami (bursztynowi i szklanymi), a także przedmioty wykorzystywane w gospodarstwie domowym jak np. gliniane przęśliki, które składano w grobach jako dary.

Wystawa jest świetną propozycją popularyzatorską tych niezwykle artystycznych
i wyjątkowych zabytków, a także samej archeologii, która takie zabytki odkrywa i chroni przed zniszczeniem Dydaktyczny aspekt ekspozycji będzie wpływał na świadomość tego, jak ważna jest ochrona  dziedzictwa narodowego.

 

ORGANIZATORZY: 

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku,

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

 

KURATOR WYSTAWY: 

dr Piotr Fudziński

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

 

KOMISARZ WYSTAWY:

dr Błażej Muzolf

mgr Ireneusz Marchelak

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

 

PATRONAT MEDIALNY: 

Radio Łódź, TVP 3 Łódź, Archeologia Żywa

 

Ilość wyświetleń: 547