Muzeum dla Dorosłych - Spotkanie z ludową obrzędowością zimową

Strona główna » Aktualności » Muzeum dla Dorosłych - Spotkanie z ludową obrzędowością zimową

MUZEUM DLA DOROSŁYCH


 

 

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi rozpoczyna nowy cykl spotkań edukacyjno – rekreacyjnych dla dorosłych. Serdecznie zapraszamy na inauguracyjne spotkanie 12 stycznia (czwartek) o godz. 18.00 pt. „Spotkanie z ludową obrzędowością zimową”.

Podczas spotkania o najstarszych tradycjach związanych z obrzędowością ludową opowie Mikołaj Jermakowski – etnolog i antropolog kultury, badacz ludowych tradycji Europy środkowej. Oprócz prelekcji szczególną uwagę Muzeum poświęci pieśniom – tradycyjne kolędy zimowe zostaną porównane z litewskimi, łotewskimi, białoruskimi i ukraińskimi pieśniami jako mające wspólne, indoeuropejskie motywy. Spotkaniu towarzyszyć będzie Zespół Dunajowi – śladami najstarszych pieśni Słowian, który zaprezentuje wybrane kolędy zimowe.

Po wspólnym kolędowaniu i prelekcji wystąpi Kapela Wilcze Kłaki, która zaprezentuje tradycyjne tańce ludowe – polki i oberki z warsztatowym udziałem publiczności.

 

12 stycznia 2023

godz. 18.00

plac Wolności 14

wstęp wolny

 

 

Zespół Dunajowi – śladami najstarszych pieśni Słowian

to projekt etnomuzykologiczny, w ramach którego odtwarzamy i rekonstruujemy najstarsze dziedzictwo tradycji obrzędowych wsi polskiej. Sięgamy do XIX w. opracowań etnografów, zbiorów pieśni i opisów obrzędów, zestawiając je z innymi słowiańskimi tradycjami, szukając zarówno 'ducha' dawnych epok, jak i procesów przemian i dynamiki ludowego świata życia.

Kapela Wilcze Kłaki

Jej inspiracją jest tradycyjny repertuar muzyczny wsi południowo - wschodniej Polski, szczególnie regionów Radomskiego i Łódzkiego oraz Łuku Karpackiego.

Ilość wyświetleń: 233