Plener rzeźbiarski "Dawna rodzina wiejska" połączony z warsztatami plastyczno - etnograficznymi dla dzieci

Strona główna » Aktualności » Plener rzeźbiarski "Dawna rodzina wiejska" połączony z warsztatami plastyczno - etnograficznymi dla dzieci

„Plener rzeźbiarski Dawna rodzina wiejska połączony z warsztatami plastyczno – etnograficznymi dla dzieci”

 

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Ludowa i Tradycyjna” do zadania „Plener rzeźbiarski Dawna rodzina wiejska połączony z warsztatami plastyczno – etnograficznymi dla dzieci” (umowa nr 02553/18/FPK/DIK). Projekt otrzymał również dotację celową Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Plener odbędzie się w dniach 17.09 – 23.09 br. w należącym do Muzeum skansenie Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku. Jest on przeznaczony dla twórców z mających wspólną genezę ośrodków rzeźby nieprofesjonalnej – kutnowskiego i łęczyckiego. Plener ma na celu promowanie rzeźby łęczyckiej i kutnowskiej wśród miejscowej ludności oraz gości skansenu z terenu całego kraju. Jest to również forma wspierania ich działalności artystycznej lokalnych twórców. W efekcie pleneru powstaną cztery rzeźby wielkogabarytowe, które zostaną osadzone w przestrzeni Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej. Dzięki swej tematyce będą one stanowiły swoiste dopełnienie wyposażenia skansenu – obok zabudowań pojawią się „mieszkańcy” zagrody. W plenerze weźmie udział trzech uznanych twórców kutnowskich oraz jeden znany rzeźbiarz łęczycki: Jan Szymański, Zbigniew Szczepański, Sławomir Suchodolski, Julian Kacprzak. Wyrzeźbią oni odpowiednio  – „Gospodarza”, „Chłopca wiejskiego”, „Dziewczynę wiejską” i „Dziadka”.

 Warsztaty towarzyszące plenerowi są przeznaczone dla dzieci w wieku 9 – 12 lat. Mają one za zadanie zapoznanie uczestników z tradycjami ich rodzimego regionu, rozbudzenie w nich wrażliwości plastycznej oraz rozwój sprawności manualnej. Pierwsze zajęcia „Jak dawniej na wsi bywało” obejmują przeprowadzoną przez etnografów z MAiE w Łodzi i miejscową seniorkę – animatorkę kultury pogadankę na temat  oraz wykonanie nawiązującej do niej pracy plastycznej (rysunek pastelami lub obraz temperą). Drugie zajęcia „Z drewna wyczarowane” poświęcone są tradycyjnej rzeźbie ludowej oraz rzeźbie łęczyckiej i kutnowskiej. Składają się na nie pogadanka przeprowadzona przez etnografów z MAiE w Łodzi i Sylwię Kacalak z Muzeum Regionalnego w Kutnie oraz stworzenie pracy z masy plastycznej zainspirowanej rzeźbą łęczycka lub kutnowską. W trakcie trzecich zajęć dzieci uczestniczące w plenerze będą mogli obserwować pracę rzeźbiarzy podczas pleneru i rozmawiać z nimi. Na ostatnich, czwartych zajęciach „Kolej na mnie” dzieci dokończą i pomalują wstępne formy rzeźb przygotowane wcześniej przez rzeźbiarzy.

Zwieńczeniem tego projektu będzie otwarcie ekspozycji rzeźb wielkogabarytowych wykonanych w czasie pleneru oraz wystawy prac plastycznych, które wykonały uczestniczące w warsztatach dzieci, odbędzie się ono 29.09. br. w Łęczyckiej Zagrodzie Chłopskiej. Na uroczystości wystąpią – Zespół Śpiewaczy Świniczaki ze Świnic Warckich oraz Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Łęczycanie. Otwarcie, podobnie jak warsztaty z udziałem rzeźbiarzy, będzie więc miało szansę stać się międzypokoleniowym spotkaniem poszerzającym wiedzę i zasób doświadczeń uczestniczących w nim osób.

 

 

 

 

 

Ilość wyświetleń: 1846