„Prawda, dobro, piękno”- życie św. Franciszka w rzeźbach z kolekcji Macieja Balceraka

Strona główna » Aktualności » „Prawda, dobro, piękno”- życie św. Franciszka w rzeźbach z kolekcji Macieja Balceraka

PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

ŻYCIE ŚW. FRANCISZKA W RZEŹBACH Z KOLEKCJI MACIEJA BALCERAKA


 

 

 

Wystawa „Prawda, dobro, piękno”- życie św. Franciszka w rzeźbach z kolekcji Macieja Balceraka ukazuje jedną z najbardziej znanych postaci w hagiografii chrześcijańskiej. Franciszek urodził się w umbryjskim miasteczku Asyż w XII wieku. Wywodził się z bardzo zamożnej kupieckiej rodziny. Pod wpływem głosu Chrystusa wyzbył się dóbr materialnych na rzecz ubogich. Zaczął głosić Ewangelię, co doprowadziło do reformy Kościoła Katolickiego. Na wystawie zaprezentowane zostanie ponad 40 rzeźb postaci św. Franciszka w interpretacji twórców z różnych ośrodków w kraju, które pochodzą z prywatnej kolekcji Pana Macieja Balceraka, ekonomisty, filozofa, miłośnika sztuki intuicyjnej. Jego zbiór obejmuje malarstwo i rzeźbę ze szczególnym uwzględnieniem tematyki sakralnej, Szopek Bożonarodzeniowych i postaci św. Franciszka, którego kolekcjoner umiłował ze względu na Jego życiową postawę. Zapraszamy na wernisaż wystawy 8 maja 2023 roku, o godzinie 13:00 w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi.

 

ZAPRASZAMY! 

8 - 22 MAJA 2023

plac Wolności 14

magazyn studyjny (poziom 0) 

 

Maciej Balcerak – ur. 1961 w Toruniu. Od 1970 mieszka w Łodzi. W latach 1980-1986 studiował ekonomię oraz filozofię na Uniwersytecie Łódzkim, mgr ekonomii i mgr filozofii. Po krótkim okresie pracy jako pracownik naukowo-dydaktyczny na Uniwersytecie Łódzkim, rozpoczął na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku działalność biznesową, trwającą do chwili obecnej. Zdobyte wykształcenie ekonomiczne okazało się bardzo pomocne w tej aktywności.

Natomiast zamiłowania humanistyczne związane ze studiami filozoficznymi znalazły wyraz w zainteresowaniu sztuką, co z kolei, z czasem, spowodowało chęć stworzenia interesującej i reprezentatywnej kolekcji polskiej sztuki samorodnej, intuicyjnej. Zbiory tej sztuki obejmują przede wszystkim tzw. malarstwo naiwne (Teofil Ociepka, Erwin Sówka, Paweł Wróbel, Władysław Rząb, Władysław Wałęga i wielu innych), grafikę nieprofesjonalną (Jan Nowak, Marian Jędrzejewski, Franciszek Kurzeja, Rudolf Riedel i inni) oraz rzeźbę ludową (duża ilość twórców wywodzących się z najróżniejszych regionów Polski, w tym z najbardziej znanych ośrodków, takich jak: Kutno, Łuków, Sierpc, Paszyn). W zbiorze rzeźb dominują te o charakterze sakralnym, zaś szczególnie umiłowanymi tematami są  szopki bożonarodzeniowe oraz życie i działalność św. Franciszka z Asyżu.

Kolekcja sztuki Macieja Balceraka wciąż się rozwija i powiększa. Niektóre jej elementy były już prezentowane publicznie na ekspozycjach w muzeach i galeriach sztuki w Polsce. Artefakty związane z postacią św. Franciszka są wystawione publicznie po raz pierwszy.

 

 

 

KURATOR WYSTAWY: MICHAŁ ŚWIERCZ (DZIAŁ PLASTYKI LUDOWEJ MAiE)

WYSTAWA POD HONOROWYM PATRONATEM METROPOLITY ŁÓDZKIEGO ABP GRZEGORZA RYSIA

PATRONAT MEDIALNY SPRAWUJĄ: Radio Łódź, Radio Q, Radio Victoria, TVP 3 Łódź, InTV

 

Ilość wyświetleń: 411