Światowy Dzień Lalkarstwa

Strona główna » Aktualności » Światowy Dzień Lalkarstwa

ŚWIATOWY DZIEŃ LALKARSTWA


 

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Lalkarstwa. Wszystkim związanym z teatrem lalkowym Muzeum składa najserdeczniejsze życzenia! Dział Widowisk Lalkowych przygotował z tej okazji mini - ekspozycję w głównym holu Muzeum, którą z uwagi na wprowadzone obostrzenia prezentujemy w wersji online. Wystawa przedstawia lalki z przedstawienia 

O SKROBKU, KRASNOLUDKACH I SIEROTCE MARYSI

 

Akcja widowiska zrealizowanego przez TL „Arlekin” rozgrywała się w trzech wyodrębnionych planach: realistycznym, baśniowym i symbolicznym. Dominował ten pierwszy – obszar działań żyjącego w nędzy chłopa Skrobka i osieroconej Marysi na tle wiejskiego pejzażu. Pod Skrobkowym zagonem, będącym jednocześnie sklepieniem groty, zimowały skrzaty – pacynki, orędownicy pracy u podstaw. Rodzajowe epizody z życia wiejskiej gromady odegrane zostały przez kukiełki. W tle pojawiały się konturowe obrazy Madonny, Królowej Tatry i wyobrażeń pór roku. Tłem muzycznym były partie chóralne wykonywane przez Poznański Chór Chłopięcy.

Łódzka adaptacja bajki „O Krasnoludkach i Sierotce Marysi” zerwała z tradycją baśniowo – fantastycznych interpretacji utworu Marii Konopnickiej. Twórcy inscenizacji wydobyli z powieści to, co w niej najbardziej oryginalne i niepowtarzalne: urodę szczegółu realistycznego tła nasyconego kolorytem polskiej wsi. Pozytywistyczny etos ciężkiej pracy wzmocniony został przesłaniem moralnym, iż to nie władza i pieniądze lecz dobroć i miłosierdzie stanowią o prawdziwym człowieczeństwie.

 

 

Ilość wyświetleń: 630