Unikatowy skarb monet z Trójcy - Zawichostu - spotkanie naukowe

Strona główna » Aktualności » Unikatowy skarb monet z Trójcy - Zawichostu - spotkanie naukowe

UNIKATOWY SKARB MONET Z TRÓJCY - ZAWICHOSTU


 

Zapraszamy na spotkanie naukowe połączone z konferencją prasową 

29 września 2021 

godz. 12.30 – 14.30

 

12.30 konferencja prasowa

 13.00 spotkanie naukowe

 

WYSTĄPIĄ

dr hab. Marek Florek,

Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz,

Ireneusz Borowiec,

            Piotr Chabrzyk.            

 

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie, w trakcie którego po raz pierwszy zaprezentowany zostanie, liczący ponad 1 800 sztuk skarb monet z okresu rozbicia dzielnicowego. Znaleziony został na terenie wczesnośredniowiecznego zespołu osadniczego o nazwie Trójca, będącej niegdyś przedmieściem Zawichostu a obecnie jego częścią. Jej znaczenie w okresie budowy struktur państwa piastowskiego, do tej pory nie zostało dokładnie określone, natomiast wśród archeologów i historyków budzi liczne, najczęściej rozbieżne hipotezy.

W trakcie prac eksploracyjnych za pomocą wykrywaczy metali prowadzonych przez eksploratorów z Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej „SZANSA” odkryto liczne, interesujące zabytki, które być może pozwolą wyjaśnić znaczenie i historię Trójcy-Zawichostu. Najważniejszym z nich jest właśnie depozyt monet piastowskich z Trójcy. Po odkryciu skarb trafił do Pracowni Konserwacji Metali i Materiałów Organicznych Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, w której został poddany zabiegom konserwatorskim oraz wstępnym analizom. Należy zaznaczyć, że znalezione zabytki nie ujrzałyby światła dziennego, gdyby nie pełna zrozumienia i życzliwości współpraca ludzi reprezentujących różne środowiska – samorządu lokalnego, kultury, instytucji kościelnych, archeologów, poszukiwaczy-pasjonatów historii oraz Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Na spotkaniu przedstawimy okoliczności odkrycia, krótki rys historyczny oraz informacje o jego zawartości. Opowiemy również o dalszych planach związanych z tym depozytem.

 

 

Ilość wyświetleń: 615