Utracone - odzyskane. Zbiory pozaeuropejskie w przedwojennej kolekcji Miejskiego Muzeum Etnograficznego w Łodzi

Strona główna » Aktualności » Utracone - odzyskane. Zbiory pozaeuropejskie w przedwojennej kolekcji Miejskiego Muzeum Etnograficznego w Łodzi

Wystawa w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Wstęp wolny w dniach 12-13 września

 

Wystawa fotograficzna "Utracone - odzyskane. Zbiory pozaeuropejskie w przedwojennej kolekcji Miejskiego Muzeum Etnograficznego w Łodzi" przybliża historię bogatych zbiorów pozaeuropejskich, które zgromadziło w okresie międzywojennym Miejskie Muzeum Etnograficzne (placówka, której tradycje kontynuuje nasze muzeum). W czasie II wojny światowej ta egzotyczna kolekcja została wywieziona do Niemiec, gdzie uległa rozproszeniu i częściowemu zniszczeniu. W 1967 roku, dzięki staraniom dyrektora prof. Konrada Jażdżewskiego, pewna jej część została odzyskana. W Archiwum Etnograficznym MAiEŁ zachowała się dokumentacja fotograficzna przedwojennych ekspozycji, dzięki czemu dziś możemy oglądać całość tej niezwykle cennej kolekcji na starych fotografiach.

12 i 13 września, z okazji obchodów EDD, wystawa dodatkowo zostanie uzupełniona o materiały archiwalne obrazujące losy przedwojennej kolekcji pozaeuropejskiej MAiEŁ, a także o prezentację wybranych zabytków pochodzących z tej kolekcji, rewindykowanych w 1967 r. z Grassi-Museum w Lipsku.

 

glowa

Na zdjęciu spreparowana głowa wodza Indian (tsansa), zakupiona w 1935 r. od Zdzisława Szymońskiego (obecnie w zbiorach Instytutu Etnologii w Getyndze).

 

Ilość wyświetleń: 1444