V Konkurs Krasomówczy Języka Japońskiego

Strona główna » Aktualności » V Konkurs Krasomówczy Języka Japońskiego

W niedzielę 2 czerwca 2019 roku w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi odbyło się finałowe spotkanie V Konkursu Krasomówczego Języka Japońskiego organizowanego przez Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. Prof. Ryochu Umedy w Łodzi.

 

W konkursie wzięło udział 50 uczestników. Były to osoby z lektoratu języka japońskiego prowadzonego przez Ośrodek Języka i Kultury Japonii,  Politechniki Łódzkiej, II LO w Łodzi,  Uniwersytetu Łódzkiego,  Zakładu Azji Wschodniej oraz osoby uczące się języka japońskiego prywatnie.

Przygotowane wcześniej wypowiedzi odnosiły się do zagadnień związanych z życiem codziennym, przyjaźniach i podróżach do Japonii, o marzeniach i chęci ich realizacji.

W Japonii używa się trzech alfabetów : chińskich znaków kanji, hiraganę i katakanę. Nie wystarczy poznać jedynie język trzeba się nauczyć jak go użyć w stosunku do osoby, z którą rozmawiamy. Inaczej będziemy rozmawiać z szefem – językiem bardzo grzecznym, inaczej odnosimy się do osoby, której należy się szczególny szacunek, jeszcze  inaczej rozmawiamy z kolegą lub przyjacielem, w tym wypadku możemy być bardziej swobodni.

Uczestnicy Konkursu wcześniej przygotowany tekst musieli wygłosić z pamięci, bez posługiwania się kartką. Ważne było, aby wypowiedzi były interesujące, dojrzałe, oryginalne i doskonale przygotowane.

W Jury konkursu zasiedli wybitni  językoznawcy z Fundacji Japońskiej oraz japońscy lektorzy  pracujący na Politechnice Łódzkiej, Uniwersytecie Łódzkim oraz w II LO.

fot. Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. Prof. Ryochu Umedy w Łodzi.

 

Ilość wyświetleń: 821