Wmurowanie aktu erekcyjnego na budowie Muzeum

Strona główna » Aktualności » Wmurowanie aktu erekcyjnego na budowie Muzeum

W dniu 28 czerwca 2019 r. na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi miało miejsce uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego. Była to doskonała okazja, żeby symbolicznie upamiętnić największą, jak dotąd, inwestycję muzeum. Uroczystość odbyła się w obecności zaproszonych gości, którzy po oficjalnych przemówieniach złożyli swoje podpisy na pamiątkowym akcie. Wśród obecnych byli m.in. Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba, Reprezentant Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Rafał Szyndlauer, Przewodniczący Rady Muzeum prof. dr hab. Andrzej Lech, a także proboszcz Parafii Zesłania Ducha Świętego ks. kan. Paweł Lisowski.

Zakończone prace fundamentowe, wyznaczające prostą drogę do szybszego postępu prac, to dobry moment na podkreślenie wagi inwestycji poprzez symboliczne wmurowanie aktu erekcyjnego. Ten fakt daje nam gwarancję, że już nie ma odwrotu. W ważnych budynkach użyteczności publicznej, wmurowanie aktu erekcyjnego ma z reguły miejsce na etapie stawiania fundamentów, a Muzeum niewątpliwie jest swego rodzaju świątynią naszego czasu, całego, choć nie tylko, regionu. – oficjalnie powitał gości Dyrektor Muzeum prof. dr hab. Ryszard Grygiel. Następnie głos zabrał Wicemarszałek Zbigniew Ziemba:

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi to niewątpliwie wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Polski, uważam również, że śmiało możemy powiedzieć, że jest wiodącą placówką interdyscyplinarną w naszym kraju. Liczę, że budynek zostanie dostosowany do nowoczesnych standardów i tym samym przyczyni się do jeszcze większego zainteresowania wśród turystów i mieszkańców województwa łódzkiego. (…) Niech się mury pną do góry!

Nie bez znaczenia były także słowa głównego wykonawcy projektu Krzysztofa Szurgota (Przedsiębiorstwo KJS Krzysztof Szurgot):

Przy podsumowaniu pierwszych dwóch kwartałów realizacji inwestycji na pierwszy plan wysuwa się spostrzeżenie, że przy tego typu realizacjach najważniejsza jest współpraca wszystkich osób zaangażowanych i myślących „kategoriami projektu” – od Zamawiającego, Inżynierów i Inspektorów Nadzoru, przez Projektantów, po Wykonawcę, co służy dobrej realizacji kontraktu.

Prace budowlane w ramach projektu Modernizacja budynków „B”, „D”, „E” i pomieszczeń wraz z dziedzińcem Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi realizowane są zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Zakończono prace rozbiórkowe obiektów objętych modernizacją, a także stawianie nowych fundamentów. Budynek „E” znajduje się już na etapie pierwszego piętra. Już w przyszłym roku na dziedzińcu Muzeum będzie możliwe korzystanie z nowych sal edukacyjnych,
a także zwiedzanie pod okiem kuratora magazynów studyjnych. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na marzec 2020 r., natomiast cała inwestycja będzie miała swój finał w czerwcu 2020 r.


 

"Modernizacja budynków "B", "D", "E" i pomieszczeń wraz z dziedzińcem Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi" - projekt realizowany ze środków Funduszy Europejskich dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020

Projekt otrzymał dofinansowanie z budżetu województwa łódzkiego.

  

 

 

Ilość wyświetleń: 1514