Akademia Młodego

Strona główna » Edukacja » Akademia Młodego

Zajęcia cykliczne

W ramach Akademii w każdy wtorek i/lub piątek o 16:15 zapraszamy wszystkie dzieci od 3 do 6 roku życia wraz z opiekunami na rodzinne warsztaty twórcze w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi (plac Wolności 14).

Koszt zajęć: 15 PLN (w tym bilet wstępu) lub karnet na 4 wejścia za 50 PLN (karnet do wykorzystania w okresie 8 tygonii).
Zapisy: edukacja@maie.lodz.pl
telefon/sms 665 655 606
Facebook @edumaielodz
 

AKADEMIA MŁODEGO ETNOGRAFA - 18, 25 LISTOPAD  i 2, 9 GRUDNIA 2022

AKADEMIA MŁODEGO NUMIZMATYKA

21.10.2022 (piątek)

JESTEM NA MEDAL!

Czym różni się medal od monety? Kto robi medale? Co może się na nich znajdować? Czy coś można za nie kupić? Na te i inne pytania odpowiemy podczas zgłębiania tajemnic medalierstwa. Wykonamy medale inspirowane własnymi wizerunkami.

28.10.2022 (piątek)

PITERKI, MIESZKI, PUGILARESY I PORTFELE…

Przedmiotów służących do przechowywania monet i banknotów nigdy dość, wierzymy, że przyciągają to, co można tam chować. Dlatego na zajęciach porozmawiamy o tym, jak mówimy na portfele i wykonamy własne mieszki do chowania monet.

04.11.2022  (piątek)

GORĄCZKA ZŁOTA

Dostaniemy prawdziwej gorączki złota i poznamy historię poszukiwaczy w Ameryce. Zastanowimy się czy i w Polsce też możemy znaleźć złoto? I czy wygląda ono tak jak na wystawie u jubilera? Na podsumowanie zajęć zmierzymy się ze zrobieniem bryłek i sztabek złota.

 

AKADEMIA MŁODEGO ARCHEOLOGA 

23.09.2022 r.(piątek)

Pod skrzydłami Feniksa

Podczas pierwszych zajęć z cyklu Akademia Młodego Archeologa obudzimy ognistego ptaka – Feniksa, który drzemie w pierścieniu znajdującym się na wystawie „Obyś żył szczęśliwy…”. Stanie się on naszym przewodnikiem i pomoże nam zgłębić tajemnice Grodziska w Tumie. Zainspirowani mityczną postacią stworzymy własne przedstawienia Feniksa.

30.09.2022 r.(piątek)

Nie wszystko złoto co się świeci

Kolejne spotkanie z cyklu Akademia Młodego Archeologa będzie okazją do pochylenia się nad wczesnośredniowieczną biżuterią. Zastanowimy się z jakich materiałów mogły być wykonane ozdoby, dowiemy się jak wyglądały oraz odpowiemy na pytania czy każdy mógł je nosić i czy były podobne dzisiejszej biżuterii.

07.10.2022 r.(piątek)

Tropem tumskich zwierząt

W naszym Muzeumaż roi się od zwierząt! Odszukać je można jedynie dzięki skupieniu i spostrzegawczości. Podczas warsztatów z cyklu Akademia Młodego Archeologa wytężymy nasz sokoli wzrok i sprawdzimy ile z nich znajduje się na wystawie czasowej „Obyś żył szczęśliwy…”. Następnie przyjrzymy się wyjątkowemu zwierzęciu, które od wieków towarzyszy człowiekowi (a zwłaszcza rycerzowi!).

14.10.2022 r.(piątek)

Znaki na ceramice

Najczęściej odnajdywany przez archeologów zabytek to ceramika. Nie inaczej było podczas wykopalisk na Grodzisku w Tumie. Podczas warsztatów sprawdzimy jak wyglądały wczesnośredniowieczne naczynia oraz jakie wzory pokrywały ich powierzchnię, a następnie spróbujemy je odtworzyć.

AKADEMIA MŁODEGO ETNOGRAFA 

09.09.2022 r.(piątek)

Za kłosem, kłos

Święto plonów w muzeum, czemu nie? Zapraszamy na warsztaty dla najmłodszych, podczas których dowiemy się o tradycjach dożynkowych na polskiej wsi oraz wykonamy kreatywną pracę plastyczną, z wykorzystaniem ziaren zbóż. Gwarantujemy dobrą zabawę!

16.09.2022 r.(piątek)

Wieńców ci u Nas dostatek…

Głównym symbolem święta plonów był wieniec dożynkowy. Wykonany ze zbóż, kwiatów i owoców miał symbolizować dostatek oraz dumę z zebranych plonów. Zachęcamy najmłodszych do udziału w warsztatach, w trakcie których przygotujemy mały, papieroplastyczny wieniec dożynkowy. Zapraszamy!  

 

AKADEMIA MŁODEGO ARCHEOLOGA 

Głowa - chronimy i zdobimy

27.05.2022 r.(piątek)

Hełm - nakrycie głowy chroniące przed słońcem, deszczem i strzałami, Wykonaj własny hełm i ozdób go w taki sposób by przyciągać wzrok na każdym turnieju. Średniowieczne manuskrypty pokazują jedno, pstrokatość w średniowieczu była modna, w doborze detali ogranicza cię tylko własna wyobraźnia.
Wianek - gustowne i praktyczne nakrycie głowy, nieodzowny atrybut każdej damy dworu. Kolorowy i odciągający uwagę od rozczochranych włosów. Zaprojektuj swoje średniowieczne nakrycie głowy, którego nie powstydziła by się księżniczka. Na warsztatach wykonamy z materiałów nakrycia głowy noszone przez panie do ochrony włosów przed wiatrem.

Smok - jaki jest każdy widzi

03.06.2022 r.(piątek)

Latające, pływające czy zionące ogniem, jaki jest twój ulubiony gatunek smoka! Nie zapominaj też że co dwie głowy to nie jedna… Na warsztatach plastycznych zaprojektujemy własne smoki od ogona aż po paszczę.
 

Pacynki - szykowne damy dworu, lekkomyślny król czy zły rycerz?

10.06.2022 r.(piątek)

Baśniowy świat, który zmieścisz do plecaka i zabierzesz ze sobą. Zainspiruj się naszą wystawą działu lalkowego i stwórz własne lalki. Czy w twojej baśni pojawią się Szykowne damy dworu, lekkomyślny król czy zły rycerz? Zaprojektuj własną historię. Na naszych warsztatach stworzysz całą gromadę kolorowych postaci.

Reklama na tarczy

24.06.2022 r.(piątek)
 
Okrągła, trójkątna, a może w kształcie migdała, jaką tarczą wyróżnisz się w swojej drużynie? Zaprojektuj herb swojego rodu i umieść go na tarczy. W ramach warsztatów wykonaj własną tarczę oraz umieść na niej swój własny barwy by każdy wiedział kim jesteś.

AKADEMIA MŁODEGO KONSERWATORA 

Tkaniną dekorowane

29.04.2022 r.(piątek)

Tkaniny. Jakie mamy ich rodzaje? Do czego je wykorzystujemy? Czy tylko do ubrania? Przyjrzymy się jak za pomocą tkanin dekorowano domy i samodzielnie wykonamy ozdobę inspirowaną kilimami z wystawy czasowej "W dialogu. Ukraińskie tradycje przy polskim stole; В діалозі. Українські традиції за польським столом".

Mistrzowska ceramika

06.05.2022 r.(piątek)

Huculszczyzna, jej historia oraz sztuka fascynują do dziś. Przyjrzymy się wspaniałej ceramice tego regionu i porównamy ją z innymi pracami prezentowanymi w naszym muzeum. Wspólnie poskładamy ceramiczne puzzle, tak jak składne są one w pracowni konserwacji. Na warsztatach wykonamy gliniane naczynie i ozdobimy je w tradycyjne huculskie motywy.

Ukraińskie, papierowe talizmany

13.05.2022 r.(piątek)

Czy wiecie, że na Ukrainie tradycja tworzenia wycinanek jest nadal żywa? Nawiązując dorobku tamtejszych twórczyń, zapraszamy na warsztaty z wycinanek. Wykonamy papierowe prace, które tradycyjnie goszczą w ukraińskich domach, przynosząc im szczęście. Czy macie ochotę na piękne drzewo życia?
20.05

Drewno na okrągło!

20.05.2022 r.(piątek)

Huculiana? Co to za magiczne słowo? Czego dotyczy? Przyjrzymy się przedmiotom, które tak nazywamy. Jako Młodzi Konserwatorzy skupimy się tym razem na drewnie i ustalimy, jakich gatunków używano do wyrobu kasetek, skrzyneczek i talerzy i wielu innych, których pełno w naszych zbiorach etnograficznych. Wykonamy talerz inspirowany wzorami huculskimi.

AKADEMIA MŁODEGO ETNOGRAFA 

Zima precz!

25.03.2022 r.(piątek)
Macie już dosyć zimy? Dowiedzmy się jak ją odpędzić, korzystając z wiedzy i umiejętności dawnych mieszkańców wsi. Jak to zrobimy? Przygotujemy Marzannę, lalkę z którą pożegnamy czas zimna i śniegu. Czy ją utopimy? To się okaże.
 

Ale jaja!

01.04.2022 r.(piątek)
Wyobrażacie sobie Wielkanoc bez jajek? My absolutnie nie. Podczas warsztatów opowiemy o symbolice jajka w obrzędowości i duchowości polskiej. Jaki związek ma jajko z byczkiem? Co ma wspólnego cebula z barwieniem i ozdabianiem pisanek. Jak wyglądały dawne święconki w Wielką Sobotę? No i oczywiście zmierzymy się z ozdobieniem jajek!
 

Palma nam odbija!

08.04.2022 r.(piątek)
Spokojnie, wszyscy jesteśmy zdrowi. Zajmiemy się po prostu tradycją tworzenia palm wielkanocnych. Opowiemy słowiańskich „wiechach” oraz o tym, w jaki sposób zmieniły się w chrześcijańskie palmy wielkanocne. Co symbolizowały i dlaczego święcono je w Niedzielę Palmową? Podczas warsztatów natomiast wykonamy tzw. palemkę wileńską, która posłuży w naszych domach za dekorację świątecznego stołu.

AKADEMIA MŁODEGO LALKARZA 

Legendarne wybory!

04.03.2022 (piątek)

Na pierwszych zajęciach wsłuchamy się w kilka z legend i dokonamy istotnych dla dalszych przedsięwzięć wyborów. Na podstawie wskazanej legendy wykonamy rekwizyt, który znajdzie dla siebie miejsce na naszej przyszłej scenie.

Za kulisami!

11.03.2022 (piątek)

Podczas zajęć stworzymy własną scenę pudełkową, nadamy naszemu teatrzykowi nazwę oraz wcielimy się w rolę teatralnego scenografa. Inspirując się wykonanym rekwizytem postaramy się stworzyć scenografię adekwatną do wybranej legendy.

Kurtyna w górę!

18.03.2022 (piątek)

Na ostatnim spotkaniu uzupełnimy nasz teatrzyk o najbardziej istotne dla teatru kwestie- postaci. Wykonamy jeden z rodzajów lalki teatralnej, który będzie pasował do wybranej legendy. W tym celu wykorzystamy technikę kolażu. Dokonamy też montażu kurtyny, bez niej nie obędzie się prawdziwe przedstawienie!

AKADEMIA MŁODEGO NUMIZMATYKA 

Do siego roku!

14.01.2022 (piątek)
W Nowym Roku Akademia Młodego Numizmatyka proponuje spacer po wystawie numizmatycznej aby przypomnieć sobie, co o monetach i banknotach już wiemy? Co jest na awersie, a co na rewersie polskich monet? Jacy królowie zostali upamiętnieni na których nominałach? Bogatsi o te doświadczenia wykonamy świnki-skarbonki- żeby było gdzie realizować bardzo etnograficzne porzekadło, że grosz do grosza, a będzie kokosza!
 

Nie tylko dla orłów!

04.02.2022 (piątek)
Dziś wizerunek orła na naszych monetach i banknotach zupełnie nie dziwi. Wiemy, że jest to nawiązanie do polskiego godła. A jak wyglądało to na pierwszych piastowskich monetach? I czy tylko w polskich środkach płatniczych możemy orła odnaleźć? Podczas warsztatów zaprojektujemy awers monety z uwzględnieniem skrzydlatych przyjaciół.
 

Gdzie rodzą się pieniądze?

11.02.2022 (piątek)
Podczas zajęć przyjrzymy się procesowi narodzin papierowego pieniądza od strony technicznej. Jak go zaprojektować? Z czego banknoty się tworzy? Gdzie zostają wydrukowane? Jak zabezpieczone? Kto za to odpowiada? Albo jak zostać projektantem banknotów? Spróbujemy swoich sił w giloszowaniu i projektowaniu tworząc wariację własnego banknotu.

AKADEMIA MŁODEGO ETNOGRAFA - GRUDZIEŃ 2021

Życzenia z dawnych czasów

30.11.2021 (wtorek) i 03.12.2021 (piątek)
Pierwsze zajęcia w klimacie świątecznym poświęcimy na przygotowanie kartek pocztowych. Porozmawiamy sobie też o tradycji ich wysyłania. Zastanowimy się czy w starożytnym Egipcie wysyłano kartki świąteczne? Albo jak to wyglądało w średniowieczu? I jakie motywy dominowały? Bogatsi o tę wiedzę wykonany własne pocztówki.

Niezła szopka

7.12.2021 (wtorek) i 10.12.2021 (piątek)
Motyw szopki poznamy w kontekście świąt Bożego Narodzenia. Ustalimy też dlaczego najbardziej zdobne szopki nazywamy krakowskimi. Porozmawiamy o tradycji tworzenia szopek, skąd się wzięła i jak jest przetwarzana dzisiaj. Inspirując się szopką z naszych muzealnych zbiorów wykonamy niezłą szopkę.

Anielskie inspiracje

14.12.2021 (wtorek) i 17.12.2021 (piątek)
Otoczeni anielską opieką wykonamy ozdobne aniołki, które będą mogły udekorować nasze choinki czy świąteczne stoły. Nauczymy się też anielskich kolęd i zrozumiemy dlaczego anioły szczególnie potrzebne są w okresie Bożego Narodzenia? Oprócz tego zobaczymy wszystkie muzealne anioły!

AKADEMIA MŁODEGO NUMIZMATYKA - LISTOPAD 2021

02.11 (wtorek), 05.11 (piątek)

Kartą, blikiem, a może SMS-em? Elektroniczne formy płatności

Czym jest i jak działa karta płatnicza? Jak wszystkie pieniądze mieszczą się w telefonie lub na kawałku plastiku i gdzie są gdy ich nie widzimy? W trakcie zajęć opowiemy na powyższe pytania, przyjrzymy się również ewolucji kart i germinalów płatniczych, a w trakcie warsztatów plastycznych zaprojektujemy własne karty.
 
16.11 (wtorek), 19.11 (piątek)

Skąd się biorą pieniądze? Wizyta w mennicy

Jak wyglądały pieniądze kiedyś, a jak wyglądają dziś? Jak powstają współczesne monety? Czy wartość pieniędzy od zawsze przeliczano w ten sam sposób ? Podczas warsztatów dowiemy się jak powstają monety a także poznamy ciekawostki z przeszłości na ich temat. W trakcie zadania plastycznego zaprojektujemy własne monety korzystając z techniki tworzenia odlewów.
 
23.11 (wtorek), 26.11 (piątek)

Jak powstają banknoty? Wytwórnia Papierów Wartościowych

W trakcie zajęć dowiemy się jak powstają pieniądze papierowe. Zobaczymy jak wyglądały kiedyś, a także poznamy odpowiedzi na pytania: kiedy i dlaczego po raz pierwszy zaczęto ich używać? Techniką mieszaną z wykorzystaniem liści lub papirusu wykonamy własne banknoty.

AKADEMIA MŁODEGO LALKARZA - PAŹDZIERNIK 2021

5.10 (wtorek), 8.10 (piątek)

Kosmiczne spotkanie z teatrem lalek

Co w kosmosie piszczy? Jak się tam znaleźć? Co kosmos może mieć wspólnego z teatrem? W roku pod patronatem Stanisława Lema zapraszamy na zajęcia stworzone z inspiracji twórczością Lema i lalkami teatralnymi ze spektaklu “Cyberiada”. Wzorując się na bohaterach spektaklu wykonamy lalki, z którymi można zdobywać kosmos!
 
12.10. (wtorek), 15.10 (piątek)

Guzikowy system słoneczny

Wyrusz z nami w muzealną przygodę w kosmiczne przestworza. Obejrzymy lalki ze zbioru działu widowisk lalkowych związane z kosmosem i jego podbojem. Nauczymy się też gdzie jest nasze miejsce we wszechświecie i jakie planety tworzą nasz Układ Słoneczny. A podczas warsztatu za pomocą guzików stworzymy jego własny model.
 
19.10 (wtorek), 22.10 (piątek)

Rakietą w przestworza

Jakie znamy rakiety? Gdzie można nimi dolecieć? Jak mogła wyglądać rakieta, którą podróżowali bohaterowie “Cyberiady”? Co widać z kosmosu i co mogą pomyśleć o nas kosmiczni sąsiedzi? W ramach warsztatu zbudujemy rakiety w duchu recyklingu i nauczymy się mądrze przetwarzać śmieci.
 
26.10 (wtorek), 29.10 (piątek)

Halloweenowy kosmos

Co było pierwsze: maseczka higieniczna czy maska teatralna? Jak teatr lalkowy wykorzystuje maski? Czy maski są znane na całym świecie? Stosując mieszane techniki plastyczne wykonamy własne maski, którymi będzie można posłużyć się podczas imprezy maskowej.

Akademia Młodego Archeologa - wrzesień 2021

03.09 Skorupka niejedno ma imię

Podczas warsztatów odkryjemy jakie znaczenie ma skorupka w świecie archeologa. Dowiemy się dlaczego jest tak ważna w tej pracy i kto pomaga archeologom składać puzzle przeszłości? Następnie podczas warsztatów artystycznych sami wcielimy się w rolę konserwatorów.

10.09 Na średniowiecznym kramie

Witaj na średniowiecznym targu! Zobacz jakie piękne i przydatne rzeczy możesz tutaj dostać. W trakcie zajęć zobaczymy jak kiedyś wyglądał proces robienia zakupów. Poznamy też przedmioty codziennego użytku z przeszłości. I przekonamy się, że niektóre z nich nadal są w użyciu!

17.09 Co w kuchni piszczy? Zajęcia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Kiedy w kuchni pojawiły się ziemniaki? Czy tort musi być słodki? Na warsztatach poznamy zapach, wygląd i twórcze zastosowanie warzyw i owoców. Wspólnie spróbujemy je przekształcić aby wykonać nimi artystyczne stemple.

24.09 oraz 28.09  Pradawne tańce malowańce

Czy wiesz, że muzyka, ruch i taniec były dla pierwotnych ludzi głównymi narzędziami komunikacji i wyrażania emocji? Malunki naskalne to jedynie zapis upamiętniający działania ruchowe. Podczas zajęć postaramy się pod wpływem dźwięków stworzyć bazujące na ruchu oraz ekspresji prace.
Ilość wyświetleń: 569