Lekcje muzealne

Strona główna » Edukacja » Lekcje muzealne

infografika

 

 
    grody     Celem lekcji jest przedstawienie procesu budowy grodów. Uczestnicy na podstawie planów pozyskanych przez archeologów w trakcie badań pozostałości po grodach, w tym grodu Tumskiego mają za zadanie wybudować swoją własną palisadę obronną.
  średniowieczne miasto   Lekcja skierowana pod uczestników planujących wyjazdy do miast posiadających średniowieczną starówkę. W trakcie prostej gry logicznej zaprojektujemy własne średniowieczne miasto. Poprzez zasady panujące w grze uczestnicy lepiej poznają proces powstawania miast.  Uzyskają też nową perspektywę podczas zwiedzania prawdziwych starówek
  kroniki młodego archeologa   Kim jest archeolog i jak wygląda jego praca? Podczas zajęć porozmawiamy o metodach pracy archeologa i wykorzystywanych przez tę dziedzinę naukach pomocniczych. Zawód ten zaprezentujemy na przykładach wykopalisk na stanowiskach od początku epoki kamienia aż do średniowiecza.
  crime story   Detektyw i archeolog. Czy te dwa zawody mają ze sobą coś wspólnego? W jakich sytuacjach policja prosi o pomoc archeologa? Skąd wiadomo gdzie szukać i jak rozpoznać właściwy ślad? Podczas zajęć porozmawiamy o metodach pracy archeologa i wykorzystywanych przez tę dziedzinę nauk pomocniczych. Zawód ten zaprezentujemy na przykładach wykopalisk ze stanowisk od początku epoki żelaza aż po okres II wojny światowej.  
  granie w gry planszowe   W czasie lekcji zajmiemy się tematem równie starym co ludzkość, czyli rozrywką i zabawą. Poznamy rodowód gier ze starożytności czy średniowiecza. Zastanowimy się nad znaczeniem roli gier w dawnych cywilizacjach. Kto grał? Co można było wygrać? Skąd wiemy, jakie stosowano zasady? I co z grą mają wspólnego grobowce? Spróbujemy też współcześnie zmierzyć się z omawianymi grami.
  sąd nad borutą   Celem lekcji będzie przybliżenie dzieciom i młodzieży legend związanych z łęczycką postacią mitologiczną - diabłem Borutą. Lekcja będzie prowadzona w konwencji rozprawy sądowej - uczestnicy mając do dyspozycji materiały źródłowe będą wcielać się w  postacie z ławy sądowej: oskarżycieli i obrońców diabła Boruty. Dzięki lekcji uczestnicy poznają lokalne tradycje, będą rozwijać umiejętności interpersonalne oraz nauczą się interpretacji źródła historycznego.
  historia w banknotach   Poznamy historię Piastów zapisaną w ich… monetach. Podczas lekcji zapoznamy się z wybranymi zabytkami Działu Numizmatycznego, które związane są z panowaniem dynastii Piastów, a więc i z początkami państwa polskiego. Poznamy rodowód grodziska w Tumie. Dowiemy się komu Mieszko I podarował wielbłąda? Odpowiemy sobie też na pytanie jaki wizerunek ptaka znajduje się na denarze Bolesława Chrobrego? Zdobędziemy też wiedzę na temat mincerstwa i skarbów. Zajęcia dają możliwość zgłębienia historii od niecodziennej strony.
  ludowa moda   od grudnia 2022
  pradzieje   od grudnia 2022
  uwaga fałszerstwo   od grudnia 2022

 

 

Ilość wyświetleń: 1500