Warsztaty rękodzielnicze

Strona główna

Adres:  Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi,  Plac Wolności 14

Zapisy: Obowiązują zapisy drogą mailową: edukacja@maie.lodz.pl bądź pod numerem telefonu: +48 665 655 606

Koszt: 15 - 30 zł od osoby


 

DATA: 01.10.2022

Tytuł wydarzenia: „Dzień tkaczki"

W każdą pierwszą sobotę października obchodzony jest Dzień Tkaczki. Od tego roku i nasze Muzeum włącza się w jego obchody. Tkactwo jest jednym z najstarszych rzemiosł, towarzyszy człowiekowi od pradziejów. 1 października 2022 zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania! Przygotowaliśmy dla Was wykład, warsztaty i spotkanie z zabytkami, które związane są z tkactwem.

Program:

11.00-12.00- wykład pt. „Moda europejska - od pradziejów do średniowiecza”. Przedstawimy początki tkactwa na terenach Europy środkowej oraz jak wyglądał proces tworzenia tekstyliów. Szczegółowo omówimy ten proces, wygląd oraz ewolucje stroju damskiego i męskiego w kolejnych wiekach i kulturach archeologicznych. Zobaczymy i przeanalizujemy ikonografię oraz artefakty z poszczególnych stylów modowych. Poznamy w ten sposób modę oraz funkcje, jakie spełniały poszczególne elementy składające się na strój. Na koniec porównamy przedstawione przykłady z kostiumami widzianymi w popularnych filmach historycznych.

Wykład poprowadzi archeolog mgr Szymon Dyktyński.

12.30-16.30 – warsztaty związane z wytwarzaniem nici oraz procesem tkackim.

Warsztaty odbędą się równolegle w 3 salach. W każdej z sal pokażemy inną z technik tkania. Każdy z warsztatów trwa godzinę, uczestnicy mogą zostać w sali na kolejną godzinę, aby dokończyć swoją pracę lub przejść do kolejnej sali i spróbować innej techniki.

  • Sala nr 1 – warsztat tkania krajki na tabliczkach tkackich
  • Sala nr 2 – warsztat tkania krajek na bardku
  • Sala nr 3 – warsztat przędzenia na wrzecionie, warsztat tworzenia ściegu igłowego (naalbilding) oraz pokaz tkania na krośnie pionowym. 

Warsztaty poprowadzą rekonstruktorzy historyczni z grup: „Drużyna Leszego” oraz GRH „Leśny Witeź”.

Koszt: W dniach 1-2 października seniorzy mogą zwiedzać wystawy Muzeum za 1 zł. Dodatkowo 1 października będą mieli możliwość wzięcia udziału w wykładzie poświęconym strojom w ujęciu historycznym oraz warsztatach tkackich również za 1 zł. Dla pozostałych osób udział za 1 zł + bilet wstępu do muzeum.

Zapisy na warsztaty (uwaga ograniczona ilość miejsc):

mail: edukacja@maie.lodz.pl
telefon/sms 665 655 606

 

DATA:  Trzy sesje warsztatowe w dniach 06, 13, 20 września 2022 r. godzina 13.00 -15.00

Tytuł wydarzenia: „Papierowe pejzaże wiejskiego folkloru – muzealne warsztaty plastyczne”

Celem warsztatów będzie ukazanie bogactwa i piękna tradycyjnej plastyki obrzędowej regionu łódzkiego, ze szczególnym uwzględnieniem łowickiej sztuki ludowej. Dowiemy się interesujących ciekawostek na temat ludowego, papierowego rękodzieła w oparciu o muzealną wystawę etnograficzną. Nauczymy się tworzyć kwiaty z bibuły, przygotujemy proste bukiety i spróbujemy wykonać prostą wycinankę łowicką. Zapraszamy!

Zapisy: Wymagane są zapisy telefoniczne.

Koszt: 15 zł od osoby.

DATA: WTOREK 02.08
 
Tytuł wydarzenia: artystyczne warsztaty Wacław Kondek. Między bajką a rzeczywistością.
Warsztaty poprowadzi Karolina Skalska

Zajęcia polegały będą na namalowaniu na drewnianych deskach motywów inspirowanych twórczością Wacława Kondka (1917-1976), związanego z Łodzią cenionego malarza, grafika, rzeźbiarza, uznanego felietonisty i poety, autora znakomitych opraw scenograficznych dla teatrów lalkowych a także scenarzysty i reżysera lalkowych filmów animowanych.

Wacław Kondek był artystą wszechstronnie utalentowanym i swobodnie poruszającym się w wielu technikach. Wypracował własny, niepowtarzalny styl, pełen ekspresji i charakterystycznych, często groteskowych postaci. W swej twórczości często nawiązywał do sztuki ludowej i fantastyki. Wrażliwy na piękno architektury łódzkiej tworzył jej unikalne portrety, dokumentując i utrwalając w rysunkach poszczególne zabytki i detale architektoniczne miasta. Był uczestnikiem i autorem wielu ogólnopolskich i zagranicznych wystaw zbiorowych i indywidualnych a także laureatem licznych nagród i wyróżnień. W Dziale Widowisk Lalkowych Muzeum Archeologicznego znajduje się ponad 900 prac autorstwa Wacława Kondka. Są wśród nich liczne projekty scenograficzne, lalki teatralne i filmowe, grafiki i rzeźby a także tempery na desce.

Zapisy: Wymagane są zapisy telefoniczne.

Koszt: 15 zł od osoby.

 

DATA: 22.06.2022 godzina 16.30

Tytuł wydarzenia: „Nie tylko kwiat paproci. Noc świętojańska w MAIE”

Na warsztatach poznamy jak tą szczególną noc w roku świętowano na Ukrainie. Nieodzownym elementem tego święta są wianki. Na warsztatach wykonamy je własnoręcznie z bibułowych kwiatów. Zainspirujemy się w tym celu Huculskimi koronami weselnymi prezentowanymi na wystawie czasowej "W dialogu (…)”. Warsztaty dla osób od 10 roku życia. Warsztaty w cenie 1 zł od osoby.
 
 
DATA: 15.06.2022, godzina 16:30
 
Tytuł wydarzenia: „Warsztaty z jajem”
 
W myśl zasady, że „żywe rodzi martwe, martwe rodzi żywe”, w wierzeniach ludowych pisanki zawsze były m.in. symbolem płodności ziemi, wszelkiej szczodrości i bogactwa. Zapobiegały nieszczęściom i chroniły przed klęskami żywiołowymi, a znaki, jakimi były ozdabiane, miały i mają magiczną moc.
Pisanka na Ukrainie jest symbolem całorocznym. Usankcjonowaniem tego stanu rzeczy jest otwarte w 2000 roku w mieście Kołomyja jedyne na świecie Muzeum Pisanek, gdzie prezentowane są eksponaty z całego świata wykonane różnymi technikami zdobniczymi.
Na naszych warsztatach muzealnych towarzyszących wystawie „W dialogu. Ukraińskie tradycje przy polskim stole/ В діалозі. Українські традиції за польським столом”, w części teoretycznej, którą poprowadzi Anna Smolińska, adiunkt w Zespole Działów Etnograficznych, dowiemy się o historii, symbolice, technikach wykonywania, i współczesnym kontekście ukraińskiej pisanki i spróbujemy się dowiedzieć, czemu stanowi ona tak ważny filar w ukraińskiej obrzędowości.
W części praktycznej zaś spróbujemy wykonać współczesną, bardzo dekoracyjną pisankę, która nawiązuje do biżuterii koralikowej i sama z takich koralików jest wykonana. Warsztaty w cenie 1 zł od osoby.

DATA: 08.06.2022, godzina 16:30

Tytuł wydarzenia: „Biżuteria koralikowa”.

Warsztaty inspirowane tradycyjną biżuterią ukraińską – gerdanami i krywulkami, które można obejrzeć na wystawie czasowej "W dialogu (…)”. Na warsztatach wykonamy bransoletkę z koralików inspirując się ukraińską narodową kolorystyką. Warsztaty dla osób od 12 roku życia. Warsztaty w cenie 1 zł od osoby.

 

DATA: 05.06.2022

Tytuł wydarzenia: „Krajka/Крайка”.

Warsztaty inspirowane tradycyjnym strojem ukraińskim. Na warsztatach zaprojektujemy krajkę (ozdobny pasek służący ozdabianiu stroju lub przewiązywaniu w pasie), wykonamy ją inspirując się ukraińską narodową kolorystyką. Warsztaty dla osób od 12 roku życia.
 

DATA: 04.06.2022

Tytuł wydarzenia: artystyczne warsztaty Wacław Kondek. Między bajką a rzeczywistością.

Warsztaty poprowadzi Karolina Skalska

 

DATA: 28.05.2022

Tytuł wydarzenia: „Ukraińskie, papierowe talizmany”

Warsztaty z wycinanki artystycznej dla osób dorosłych, inspirowane twórczością Darii Alioszkiny. Wykonamy papierowe prace, które tradycyjnie goszczą w ukraińskich domach, przynosząc im szczęście. Zajęcia będą wykonywane w przestrzeni wystawy czasowej "W dialogu. Ukraińskie tradycje przy polskim stole; В діалозі. Українські традиції за польським столом".

 


 

DATA: 04.12.2021

Tytuł wydarzenia: Artystyczne warsztaty mikołajkowe.

Godz.:  11.00 i 13.00

Adres:  Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi,  Plac Wolności 14

Zapraszamy na mikołajkową odsłonę muzealnych warsztatów międzypokoleniowych. Podczas zajęć porozmawiamy o polskich zwyczajach zdobienia i dekorowania domu w okresie świąt Bożego Narodzenia. Wykonamy także własne, tradycyjne ozdoby choinkowe.Zajęcia skierowane są do babć, dziadków, rodziców i ich pociech, zarówno wnucząt jak też dzieci.

Warsztaty poprowadzi Rita Zielińska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego, graficzka i edukatorka muzealna.

Zapisy: Obowiązują zapisy drogą mailową: edukacja@maie.lodz.pl bądź pod numerem telefonu: +48 665 655 606

Koszt: 12 złod pary

 

DATA: 06.11.2021

Tytuł wydarzenia: Artystyczne warsztaty „Światło”.

Godz.:  11.00 i 13.00

Adres:  Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi,  Plac Wolności 14

Motywem przewodnim zajęć będzie światło i jego bogata symbolika oraz wielowymiarowe znaczenie w wielu kulturach, w tym także polskiej. Efektem proponowanej aktywności stanie się własnoręcznie wykonana latarenka – świecznik, która rozświetli i umili długie listopadowe wieczory.

Warsztaty poprowadzi Rita Zielińska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego, graficzka i edukatorka muzealna.

Zapisy: Obowiązują zapisy drogą mailową: edukacja@maie.lodz.pl bądź pod numerem telefonu: +48 665 655 606

Koszt: 12 zł

 

DATA: 02.10.2021

Tytuł wydarzenia: Artystyczne warsztaty „Twoja zakładka”.

Godz.:  10.00-11.00, 12.00-13.00, 14.00-15.00

Adres:  Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi,  Plac Wolności 14

W ramach „Weekendu seniora z kulturą”  zapraszamy na warsztaty twórcze z tworzenia spersonalizowanych zakładek do książki.

Podczas zajęć omówione zostaną podstawowe techniki artystyczne umożliwiające wykonanie zakładki oraz nadania jej indywidualnych cech.

Warsztaty poprowadzi Rita Zielińska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego, graficzka i edukatorka muzealna.

Zapisy: Obowiązują zapisy drogą mailową: edukacja@maie.lodz.pl bądź pod numerem telefonu: +48 665 655 606 

Koszt: 1 zł

 

DATA: 09.08.2021

Tytuł wydarzenia: Dziennik Rozmaitości. Warsztaty scrapbookingowe - tworzenie spersonalizowanej książki artystycznej.

Godz.:  14.00

Adres:  Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi,  Plac Wolności 14

Zapraszamy na mikołajkową odsłonę muzealnych warsztatów międzypokoleniowych. Podczas zajęć porozmawiamy o polskich zwyczajach zdobienia i dekorowania domu w okresie świąt Bożego Narodzenia. Wykonamy także własne, tradycyjne ozdoby choinkowe.Zajęcia skierowane są do babć, dziadków, rodziców i ich pociech, zarówno wnucząt jak też dzieci.

Warsztaty poprowadzi Rita Zielińska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego, graficzka i edukatorka muzealna.

Zapisy: Obowiązują zapisy drogą mailową: edukacja@maie.lodz.pl bądź pod numerem telefonu: +48 665 655 606

Koszt: 25 zł

 

Ilość wyświetleń: 347