Silni Wiarą

Strona główna » Skansen » Aktualności » Silni Wiarą

Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska

serdecznie zaprasza na 

wystawę czasową pt.

SILNI WIARĄ

20 maja 2020 - 31 października 2020

Kwiatkówek 26 a

99-100 Łęczyca

Zapraszamy! 

 

SILNI WIARĄ- to wystawa, która jest opowieścią o dwóch mocarzach wiary: Janie Pawle II Wielkim i kardynale Stefanie Wyszyńskim Prymasie Tysiąclecia.

Autorka za pomocą znaków krzyża i wizerunku Maryi ukazuje dwóch Pasterzy Kościoła, dwóch proroków. „…siedząc w więzieniu w Stoczku na Warmii zrozumiałem znaczenie Matki Najświętszej w Kościele Polskim jako siły jednoczącej: siły, w imię której można poruszyć Polaków i zabezpieczyć ich przed wpływem ateizmu i materializmu. Wtedy to oddałem się Matce Najświętszej w Jej macierzyńską niewolę (…). Przeżywałem ciężkie chwile na konklawe. Dla mnie oddanie tak wybitnego współpracownika w Polsce, jakim był kardynał Wojtyła, jest olbrzymią stratą. Trzeba znać tajemnice naszej współpracy i wzajemnego oddziaływania na siebie, aby to zrozumieć. Ale, gdy jeszcze byłem pełen bólu i łez, nowy Papież zaczął mówić o Matce Najświętszej- ze swojej pozycji. (…) Prawdziwie, on wierzy w to, że zwycięstwo w Kościele Powszechnym, gdy przyjdzie, będzie to Jej zwycięstwo”. (Kardynał Stefan Wyszyński, Warszawa 23 grudnia 1979).

W życiu Prymasa Matka Boża zawsze była ważna, sprawiły to doświadczenia domowe, historyczne, osobiste. Maryja szła przed Nim „jako światło, gwiazda, życie, nadzieja, Wspomożycielka w ciężkiej sytuacji”.

W swoim herbie biskupim umieścił wizerunek Maryi Częstochowskiej. Tłumacząc, że to nie tylko znak a program Jego posłannictwa. Nie tylko związał swoje życie z Królową Polski, szerzył kult Niepokalanego Serca.

„Moje nabożeństwo do Matki Najświętszej stało się programem pracy”, które konsekwentnie realizował poprzez Jasnogórskie Śluby Narodu, peregrynację kopii Obrazu Jasnogórskiego. 

Wchodząc w przestrzeń wystawy Silni Wiarą przeżyjemy jeszcze raz, każdy osobiście przyrzeczenia Ślubów Jasnogórskich i jednocześnie będziemy mogli sobie odpowiedzieć, czy jesteśmy im wierni i dajemy ich świadectwo.

Maryjny Papież zwracał się do Maryi i zawierzał Jej wszystko. „O jakże wiele byłoby ludów i narodów, o których chciałbym Ci tu powiedzieć, Matko, po imieniu. Zawierzam Ci je wszystkie w milczeniu, , zawierzam Ci je wszystkie, o Matko, tak jak Ty sama najlepiej je znasz i odczuwasz. Czynie to na miejscu wielkiego zawierzenia, skąd widać nie tylko Polskę, ale Kościół w całych wymiarach krajów i kontynentów. (…) Kościół postawiony na drogach ludzi, ludów i narodów. Ja Jan Paweł II, jego pierwszy sługa, oddaję się tutaj, Tobie- Matce i zawierzam z bezgraniczną ufnością.” (Jasna Góra, 4 czerwca 1979).   Wiedział, że Maryja tak jak wtedy w Kanie Galilejskiej pokazuje Synowi przez swoją matczyną modlitwę kłopoty i problemy świata i poszczególnych ludzi, mówiąc im jednocześnie „Cokolwiek Syn mój wam powie, to czyńcie” (por. J 2,5)”. I cały był do dyspozycji Maryi. Mówiąc Totus Tuus.

Jan Paweł II Wielki zawierzał Maryi i modlitwie różańcowej. Rozważając nawoływał do kontemplacji tajemnic Maryi i oblicza Chrystusa.

Rozważając bowiem tajemnice różańcowe patrzymy na misterium życia, męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jej oczyma, przezywamy je tak, jak Ona w swym sercu matczynym je przeżywała. Odmawiając różaniec rozmawiamy z Maryją, powierzamy Jej ufnie wszystkie nasze troski i smutki, radości i nadzieje. Prosimy o to, by pomagała nam podejmować Boże plany i by wypraszała u Syna łaskę potrzebną do wiernego ich wypełniania. Ona- radosna, bolejąca, chwalebna, zawsze u boku Syna- jest równocześnie obecna pośród naszych codziennych spraw”. (Ludźmierz, 7 czerwca 1997 r.).

Stojąc u boku Syna stała u stóp krzyża, który „stanowi najgłębsze pochylenie się Bóstwa nad człowiekiem (…). Krzyż stanowi jakby dotknięcie odwieczną miłością najboleśniejszych ran ziemskiej egzystencji człowieka” (Jan Paweł II, Dives in misericordia).

Krzyż „niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie.” (Zakopane, czerwiec 1997 r.).

SILNI WIARĄ to nie tylko obraz drogi do świętości, to wyraz pionowego wymiaru kultury, wyrażonego Pięknem ukazanym przez estetyczne środki wyrazu. Pięknem, które jest kształtem Miłości, owocem Prawdy.

Sama wystawa została zrealizowana z miłości, w miłości i dla Miłości.

Wszystkim Gościom tej wystawy życzymy pełnego uczestnictwa w tej Miłości.

 

 

Prezentowane zabytki na wystawie pochodzą ze zbiorów

Muzeum Archeologicznegoi Etnograficznego w Łodzi. 

Autorka scenariusza wystawy i projektu wystawienniczego: kustosz Aldona Plucińska

 

 

   
Ilość wyświetleń: 590