Warsztaty muzealne

Strona główna » Edukacja » Warsztaty muzealne
infografika
 
           Feniks    Podczas zajęć zapoznamy się z czasową wystawą archeologiczną o grodzisku w Tumie. Skupimy swoją uwagę na wyjątkowym eksponacie- srebrnym pierścieniu z łacińską inskrypcją. Do kogo tajemniczy pierścień mógł należeć? Czego symbolem jest feniks? Jakie ptaki są do niego podobne? Podczas warsztatu plastycznego wykonamy zakładki z motywem tego ognistego ptaka.  
   naczynia    

Warsztaty mają na celu przedstawienie uczestnika naczyń ornamentowanych odnalezionych w Tumie i okolicach. Ceramika jako element życia codziennego naszych przodków zmieniała zarówno swoje formy, jak i ornamenty na swojej powierzchni. W trakcie pracy uczestnicy spróbują odtworzyć najpopularniejsze kształty naczyń oraz ornamenty przypisane do konkretnej epok oraz kultury archeologicznej.

 

   sypanki   Czy wiecie, że w centralnej Polsce istniała kiedyś tradycja obrazów sypanych piaskiem? Zwyczaj ten praktycznie już dzisiaj zapomniany związany był z okresem świąt Wielkiej Nocy i wigilią Zielonych Świątków. Wzory sypane na podłogach wiejskich chałup i na podwórzach zagród, miały chronić przed złem i sprowadzać dobrobyt. Może sypane obrazki z naszych warsztatów też przyniosą Wam szczęście?
   gwiozdy  

Warsztat rękodzielniczy prezentujący piękno ludowych wycinanek. Podczas zwiedzania wystawy etnograficznej dowiemy się o znaczeniu papierowych ozdób w przestrzeni wiejskich izb. Jakie były ich rodzaje oraz sposób tworzenia.  Wspólnie przygotujemy "gwiozdy", okrągłe wycinanki z kolorowego papieru, charakterystyczne dla regionu łowickiego.

   legendarny teatrzyk   Swoje podwoje otwiera przed Państwem "Legendarny teatrzyk muzealny" podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, co jest niezbędne do realizacji przedstawienia. Nauczą się wybierać z tekstu najważniejsze dla teatru składowe. Opierając się o treść wybranej legendy  przygotujemy scenę pudełkową: lalki teatralne, scenografię, rekwizyty. Rezultatem będzie spektakl z prawdziwego zdarzenia-kurtyna w górę!  - dla grupy do 10 uczniów!
   rysunek   Praca archeologa to nie tylko wykopaliska, dokumentacja odnalezionych artefaktów jest równie ważna! Celem warsztatów jest przestawienie uczestnikom, jak wygląda praca archeologów przy przygotowywaniu publikacji poświęconej zabytkom odkrytym w trakcie badań. W nawiązaniu do wystawy poświęconej badaniom Tumu, przygotujemy dokumentacje zabytków. Przy pomocy papieru milimetrowego, miarek oraz ołówków stworzymy rysunki prawdziwych zabytków archeologicznych z zachowaniem metodyki.
   papieroplastyka    

Warsztat rękodzielniczy prezentującyy piękno ludowej papieroplastyki. Na ekspozycji muzealnej poznamy symbolikę kwiatów z papieru w przestrzeni wiejskich chałup.  Wspólnie przygotujemy konkretne gatunki kwiatów- z bibuły. Będą one podstawą do tworzenia bukietów ściennych.  

 

   muzeum od święta   Warsztaty dla dzieci i młodzieży szkolnej, realizowane w okresie przedświątecznym  (Boże Narodzenie i Wielkanoc). W trakcie warsztatów uczestnicy będą przygotowywali prace inspirowanie tradycyjnymi wyrobami ludowymi - zabawki na choinkę, palemki wielkanocne itp.
       
       

 

Ilość wyświetleń: 2179