Instytucja Kultury
Samorządu Województwa Łódzkiego

ikona wojewodztwo lodzkie

Klasy 7-8

Zapraszamy do skorzystania z:

Oprowadzania z edukatorem (1-1,5h) - tematyczna podróż przez wystawę archeologiczną (30 min) i etnograficzną (30 min), ewentualnie numizmatyczną (30 min); lub/i

 Lekcji muzealnych (45 min - 1h) - lekcja wprowadza szczegółowo w dany obszar. W zależności od tematyki może zawierać wejście na fragment wystawy, prezentację części teoretycznej, jak i część praktyczną - zadania w zespołach.

WAŻNE INFORMACJE

  • warsztaty prowadzone od wtorku do piątku, w godzinach: od 10.00 do 15.00, 
  • rezerwacji zajęć należy dokonać z minimum tygodniowym wyprzedzeniem;
  • opłata za edukatora – 5 zł od osoby + koszt biletu wstępu od każdego uczestnika, udział opiekuna bezpłatny;
  • opłata za lekcję – 5 zł od osoby + koszt biletu wstępu do muzeum od każdego uczestnika, udział opiekuna bezpłatny;
  • wielkość grupy od 10 do 30 uczestników. W przypadku grup większych nauczyciel musi wybrać dwa lub trzy różne tematy, wówczas warsztaty prowadzimy równolegle;

Zapisy i pytania od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-16:00 pod numerem 665 655 606 lub za pomocą maila edukacja@maie.lodz.pl

OPROWADZANIE

Oferujemy zwiedzanie naszych dwóch wystaw stałych:

1. Wystawa etnograficzna "Szare jak ziemia, barwne jak pamięć"

Wystawa etnograficzna przenosi nas w świat wsi rawskiej, opoczyńskiej, łowickiej i sieradzkiej. Świat ten zamknięto w kadrach ukazujących życie rodzin chłopskich lat międzywojennych i wcześniejszych, od narodzin do śmierci, wpisane w cykl pór roku.


2. Wystawa archeologiczna stała "Przeszłość wydobyta z ziemi"

Wystawa archeologiczna pokazuje teren Polski Środkowej z perspektywy archeologii i jej znalezisk. Zaprasza w podróż przez epoki od paleolitu do późnego średniowiecza, ponad 100 tysięcy lat rozwoju człowieka.

 

Istnieje też możliwość wyboru oprowadzania tematycznego po jednej z wystaw:

Co i kiedy jedzono w pradziejach – oprowadzanie po wystawie archeologicznej

Co z czego i jak produkowano, rzemiosło przez wieki – oprowadzanie po wystawie archeologicznej

Wojna a archeologia– oprowadzanie po wystawie archeologicznej i numizmatycznej

Miłość a archeologia – oprowadzanie po wystawie archeologicznej

(Nie) Miłosne historie – oprowadzanie po wystawie etnograficznej

 „Być kobietą, być kobietą... w XX-leciu międzywojennym” – oprowadzanie po wystawie etnograficznej

 

Klasę dzielimy na grupy, w każdej grupie może być maksymalnie 15 uczniów. 

LEKCJE MUZEALNE

Średniowieczne miasto 

Podczas tych zajęć uczniowie będą odkrywać tajemnice życia miejskiego w średniowieczu oraz poznawać początki miast polskich, w tym również historię Łodzi. Lekcja zostanie przeprowadzona w formie fascynującej gry strategicznej, która umożliwi uczestnikom zaplanowanie osady na prawie magdeburskim, zgłębienie tajemnic budynków i spotkanie z mieszkańcami miasta. Podzieleni na sześcioosobowe grupy, będą mieli za zadanie rozbudowywać swoje miasto zgodnie z zasadami gry.

Ta niezwykła gra nie tylko dostarczy uczestnikom wiedzy historycznej, ale także będzie doskonałym narzędziem do nauki współpracy, komunikacji oraz strategicznego myślenia.

Gra stara jak świat

Ludzi od tysięcy lat wymyślali różne zajęcia mające na celu zapewnienie im rozrywki. Jedną z metod spędzania wolnego czasu stały się różnego rodzaju gry logiczne oparte na rywalizacji. Dzięki znaleziskom archeologicznym oraz źródłom pisanym część z tych gier udało się odtworzyć. Na naszej lekcji muzealnej uczestnicy dowiedzieć się w co grali starożytni Egipcjanie, Rzymianie czy Wikingowie oraz zagrają w wybrane gry historyczne.

Ludowa moda

Czy polska wieś była modna? Zastanowimy się czym w ogóle jest moda? Jaka była przeszło 100 lat temu? Zastanowimy się na ile w ekranizacji „Chłopów” z 2023 roku strój jest zgodny z realiami epoki. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z mapą polskich strojów regionalnych.  Wyróżnimy też najistotniejsze elementy stroju ludowego, poznamy jego kolorystykę i rodzaje surowców z jakich powstawał.

Muzeum od święta

Nasze zajęcia czerpią inspirację z różnorodnych obrzędów odbywających się w trakcie roku kalendarzowego, takich jak Święto Zmarłych, Boże Narodzenie, Wielkanoc,  Sobótka czy Dożynki. Podczas tych wyjątkowych spotkań opowiemy o tradycjach polskich, które czasem są już zapomniane, oraz o ich odpowiednikach z innych krajów a nawet kontynentów.

Niech nasze zajęcia staną się dla Twoich uczniów niezapomnianą lekcją o tradycji i dziedzictwie kulturowym! 

 

Crime story? Archeologia w świetle zagadek przeszłości 

Detektyw i archeolog. Czy te dwa zawody mają ze sobą coś wspólnego? W jakich sytuacjach policja prosi o pomoc archeologa? Skąd wiadomo gdzie szukać i jak rozpoznać właściwy ślad? Podczas zajęć porozmawiamy o metodach pracy archeologa i wykorzystywanych przez tę dziedzinę nauk pomocniczych. 

Tajemnice wycinanki

Nasze spotkanie to nie tylko doskonała okazja do rozwijania umiejętności manualnych uczestników, ale również świetna lekcja historii i sztuki wycinankarstwa, wykorzystywanej do tradycyjnego dekorowania chałup. Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli możliwość zgłębienia tajników tej wyjątkowej sztuki, tworząc swoją własną wycinankę - czy to jednobarwną, czy wielobarwną - inspirowaną wzorami ze zbiorów naszego muzeum.

SKANSEN W KWIATKÓWKU I GRODZISKO W TUMIE

Skansen w Kwiatkówku i Grodzisko w Tumie 

Zapraszamy na niezapomnianą przygodę edukacyjną do Skansenu w Kwiatkówku i do Grodziska w Tumie! Oba miejsca łączy malownicza ścieżka przyrodnicza.

Odkryj tajemnice historii i kultury naszego regionu dzięki sezonowej ofercie, trwającej od kwietnia do czerwca, w malowniczej miejscowości Kwiatkówek pod Łęczycą. Wzbogać swoją wycieczkę klasową o fascynujące zajęcia, które odbywają się w czwartki.

Zobacz zabudowę Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej, przespaceruj się ciekawą ścieżką edukacji kulturowo-przyrodniczej oraz poczuj historię średniowiecza otoczony wałami grodziska w Tumie.  Nasze zajęcia zapewniają interaktywny sposób nauki, który angażuje uczniów i pozwala im zgłębić bogactwo dziedzictwa kulturowego naszego regionu. 

Uwaga! Zapisy na zajęcia: Skansen tel: 888 224 867 lub e-mail: skansen@maie.lodz.pl. Szczegółowy opis na stronie https://tum.maie.lodz.pl/media/system/aktualnosci/EDUKACJA-W-PLENERZE-OFERTA-kwiecien-czerwiec-2024.pdf