Instytucja Kultury
Samorządu Województwa Łódzkiego

ikona wojewodztwo lodzkie

Odkrywamy miejsca nieznane! - Dni Otwarte Funduszy Europejskich w MAiE

Zapraszamy do wspólnego świętowania Dni Otwartych Funduszy Europejskich! 

W ramach wydarzenia będziecie mieli okazję zapoznać się z wybranymi zabytkami ze zbiorów Działu Kultur Ludowych Krajów Pozaeuropejskich oraz poznać tajemnice naszych Pracowni Konserwacji! 

  • 10 maja 
  • zmodernizowane przestrzenie magazynów studyjnych, pracowni konserwacji oraz dziedzińca muzealnego
  • wstęp bezpłatny
  • rejestracja poprzez zgłoszenie chęci uczestnictwa na adres muzeum@maie.lodz.pl lub telefonicznie 42 632 84 40 (sekretariat)
INFORMACJE

OPROWADZANIE PO MAGAZYNIE DZIAŁU KULTUR LUDOWYCH KRAJÓW POZAEUROPEJSKICH
pt. "Zaradzić nieszczęściu"/ oprowadzi etnograf Dariusz Skonieczko

Człowiek na swej drodze uczy się poszukiwać spokojnych, nieskalanych pastwisk. Chce by czas mijał bezpiecznie, bez zbędnych nerwów i irytacji. Czasem jednak zdarza się nieszczęście, jakieś zakłócenie spokoju, konflikt.

Oczywiście lepiej zapobiegać. Stąd używa człowiek na każdym kontynencie amuletów, korzysta z dobroczynnej mocy przodków zaklętej w fetyszach opiekuńczych, w maskaradach używa masek mających odstraszyć zło i czyhające wokół wiedźmy. Bywa, że sama natura staje się nieznośna stąd wynalazek parasola chroniącego zarówno przed deszczem jak i upałem, wachlarza czy tkanin woskowanych pozwalających utrzymać stała temperaturę ciała.

Gdy jednak przyjdzie do konfliktu wtedy człowiek wkłada na siebie hełm, używa tarczy lub po prostu ucieka. W takim wypadku oczywiście ważne jest nie tylko skąd, ale i dokąd. Dlatego tak ważne w poszukiwaniu tych niebiańskich pastwisk jest posiadanie mapy lub globusa.

Różnego rodzaju obiekty do utrzymywania spokoju i bezpieczeństwa czekają w magazynie studyjnym Działu Kultur Ludowych Krajów Pozaeuropejskich.

godz. 14:00 (I grupa), godz. 16:00 (II grupa)

 

OPROWADZANIE PO PRACOWNIACH KONSERWATORSKICH
oprowadzi konserwator Kinga Stanecka

Oprowadzanie będzie obejmowało pracownie:

1. Metali i Materiałów Organicznych:
• Prezentacja RTG
• Prezentacja stanowiska pracy z omówieniem działania sprzętów typu skaler, myjka ultradźwiękowa, mikroskop Dino-Lite Digital Microscope.

2. Konserwacji Sztuki Ludowej
• Prezentacja pracowni i sprzętu oraz omówienie charakteru aktualnych prac

3. Konserwacji Ceramiki
• Prezentacja efektów pracy na zdjęciach poglądowych ilustrujących zabiegi przy rekonstrukcji naczyń oraz na materiale zgromadzonym na stołach konserwatorskich.

4. Pracownia Technologii Zabytków
• Prezentacja i działanie sprzętu do analiz
• Przykłady konkretnych rozwiązań problemów konserwatorskich, na przygotowanych obiektach badań.

godz. 13:00 (I grupa)

 

EDUKACJA
Warsztaty muzealne pt. "W barbarzyńskiej Łodzi" / dedykowane Międzynarodowej Szkole Podstawowej Edukacji Innowacyjnej w Łodzi (klasa III)

Na warsztatach dzieci poznają kto mieszkał na terenach obecnej Łodzi w pierwszych wiekach naszej ery. Dowiedzą się jak archeolodzy odkrywają przeszłość i poznają postaci tzw. Retkińskiej Księżniczki oraz Wojownika z ul. Szczecińskiej. Dzieci zaprojektują swoich własnych barbarzyńców przy użyciu szablonów oraz zróżnicowanych technik plastycznych.