Instytucja Kultury
Samorządu Województwa Łódzkiego

ikona wojewodztwo lodzkie

X Łódzkie Senioralia

Zapraszamy Seniorów do wspólnego świętowania 10. ŁÓDZKICH SENIORALIÓW

14 - 24 maja 2024

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

plac Wolności 14

Zapisy: edukacja@maie.lodz.pl/ tel. 665 655 606 

KONTAKT ZE SZTUKĄ

KONTAKT ZE SZTUKĄ - LECH KUNKA "TANGALI I CÓRKA NIEBA"

14 maja 2024/ godz. 12.00

Na warsztatach zostanie przedstawiona postać Lecha Kunki, niezwykle ciekawego twórcy wizualnego awangardzisty. Malarz, grafik, projektant , rzeźbiarz, który tworzył w wielu obszarach sztuki pozostawił po sobie liczne realizację oraz projekty dla Teatru Lalek Arlekin w Łodzi. Wiele z nich wchodzi w skład kolekcji Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Zajęcia będą  wzbogacone o możliwość wykonania pracy plastycznej na płasko inspirowanej twórczością artysty. 

Cena: 15 zł

AKT W TWÓRCZOŚCI ERWINA SÓWKI

AKT W TWÓRCZOŚCI ERWINA SÓWKI. OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE "Z NIKISZOWCA NA BAŁUTY. MALARSTWO ERWINA SÓWKI Z KOLEKCJI MACIEJA BALCERAKA"

15 maja 2024/ godz. 12.00

22 maja 2024/ godz. 12.00

Modelka, żona, kochanka, czy Wielka Bogini? Kim były kobiety z płócien Erwina Sówki? Dla znawców twórczości malarza odważne akty kobiece, to jeden z głównych motywów jego sztuki. Fascynacja kobiecymi postaciami, ich ciałem, przewija się przez twórczość artysty. Co charakterystyczne, umieszczał je w przestrzeniach sobie bliskich, śląskim domu rodzinnym, często również na tle architektury katowickiej dzielnicy Nikiszowiec. Spróbujemy też dowiedzieć się, dlaczego robotniczy artysta mieszał postać św. Barbary z wyobrażeniami hinduskich piękności? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć kurator wystawy Tomasz Romanowicz. Jak bowiem mawiał Erwin Sówka: ,,Malowanie kobity to wielka odpowiedzialność…”

Cena: w cenie biletu wstępu na wystawę czasową - 5 zł

CHŁOPY I GOŁE BABY

CHŁOPY I GOŁE BABY, CZYLI SŁÓW KILKA O SZTUCE GÓRNEGO PALEOLITU W EUROPIE

16 maja 2024/ godz. 18.00

Czy zastanawialiście się kiedyś jak w starszej epoce kamienia postrzegano ludzkie ciało? Dlaczego tak niewiele znamy przedstawień ludzi w sztuce paleolitu? A jeśli już są, dlaczego człowiek przedstawiany jest bez ubrań? Czemu na Ziemiach Polskich nie mamy tego typu znalezisk na miarę monumentalnego malarstwa jaskiniowego? Na te i na inne ważne pytania odpowie podczas kolejnego spotkania z cyklu "Muzeum dla Dorosłych" Beata Sobko, archeolog specjalizująca się w starszej i środkowej epoce kamienia. 

Cena: 5 zł 

BYĆ KOBIETĄ, BYĆ KOBIETĄ...

BYĆ KOBIETĄ, BYĆ KOBIETĄ... W XX-LECIU MIĘDZYWOJENNYM. OPROWADZANIE TEMATYCZNE PO STAŁEJ WYSTAWIE ETNOGRAFICZNEJ

17 maja 2024/ godz. 12.00

Motywem przewodnim opowieści będzie kobieta. Przyjrzymy się jej pozycji w rodzinie, w społeczności wiejskiej i miejskiej w XX-leciu międzywojennym. Porozmawiamy o tym, jak wyglądał wybór przyszłego męża, jakie obowiązki ciążyły na mężatce, jak wypadało się kobiecie zachowywać, a jakie czynności były piętnowane przez lokalną społeczność. Opowieść będzie dobrym wprowadzeniem do refleksji nad zmianami, które zaszły w obyczajowości i postrzeganiu roli kobiety w polskim społeczeństwie przez ostatnich sto lat. 

Cena: opłata w cenie biletu wstępu do Muzeum (bilet ulgowy 13 zł/ dodatkowa zniżka w przypadku posiadaczy Karty Seniora Województwa Łódzkiego - 20 %)

NIE MA JAK U MAMY

NIE MA JAK U MAMY - CIEPŁY PIEC, CICHY KĄT... OPROWADZANIE TEMATYCZNE PO STAŁEJ WYSTAWIE ETNOGRAFICZNEJ

24 maja 2024/ godz. 12.00

Zwiedzając wystawę etnograficzną podążymy śladem matek żyjących na polskiej wsi w okresie międzywojennym. Czy kobieta miała wpływ na wybór męża - ojca swoich dzieci? Jakie zakazy i nakazy obowiązywały ciężarną? Jak wyglądał poród i pierwsze dni noworodka? Jaki był los niezamężnych kobiet i ich nieślubnych dzieci?  Pewnie część z odpowiedzi na te pytania wyda się dziś zaskakująca. Podczas zwiedzania odkryjemy różne, także te mniej znane, oblicza macierzyństwa.

Cena: opłata w cenie biletu wstępu do Muzeum (bilet ulgowy 13 zł/ dodatkowa zniżka w przypadku posiadaczy Karty Seniora Województwa Łódzkiego - 20 %)