Instytucja Kultury
Samorządu Województwa Łódzkiego

ikona wojewodztwo lodzkie

Klasy 4-6

Zapraszamy do skorzystania z:

Oprowadzania z edukatorem (1-1,5h) - tematyczna podróż przez wystawę archeologiczną (30 min) i etnograficzną (30 min), ewentualnie numizmatyczną (30 min); lub/i

Warsztatów muzealnych (60 - 90 min)- każde spotkanie rozpoczyna się wizytą na fragmencie wystawy związanej tematycznie z warsztatem (15 minut) i jest zwieńczone warsztatem plastycznym (30 minut); lub/i

Lekcji muzealnych (45 min - 1h) - lekcja wprowadza szczegółowo w dany obszar. W zależności od tematyki może zawierać wejście na fragment wystawy, prezentację części teoretycznej, jak i część praktyczną - zadania w zespołach.

 

WAŻNE INFORMACJE

warsztaty prowadzone od wtorku do piątku, w godzinach: od 10.00 do 15.00, 

rezerwacji zajęć należy dokonać z minimum tygodniowym wyprzedzeniem;

opłata za warsztat– 15 zł od każdego uczestnika, w cenie warsztatu wejście na wystawy, udział opiekuna bezpłatny;

opłata za edukatora – 5 zł od osoby + koszt biletu wstępu od każdego uczestnika, udział opiekuna bezpłatny;

opłata za lekcję – 5 zł od osoby + koszt biletu wstępu do muzeum od każdego uczestnika, udział opiekuna bezpłatny;

wielkość grupy od 10 do 30 uczestników. W przypadku grup większych nauczyciel musi wybrać dwa lub trzy różne tematy, wówczas warsztaty prowadzimy równolegle;

Prowadzimy również warsztaty i lekcje z dojazdem do placówki w cenie od osoby: 20 zł na terenie Łodzi, 35 zł na terenie województwa łódzkiego. 

Zapisy i pytania od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-16:00 pod numerem 665 655 606 lub za pomocą maila edukacja@maie.lodz.pl

OPROWADZANIE

Podstawa programowa kl. IV-VIII

1. Wystawa etnograficzna "Szare jak ziemia, barwne jak pamięć"

Wystawa etnograficzna przenosi nas w świat wsi rawskiej, opoczyńskiej, łowickiej i sieradzkiej. Świat ten zamknięto w kadrach ukazujących życie rodzin chłopskich lat międzywojennych i wcześniejszych, od narodzin do śmierci, wpisane w cykl pór roku.

2. Wystawa archeologiczna stała "Przeszłość wydobyta z ziemi"

Wystawa archeologiczna pokazuje teren Polski Środkowej z perspektywy archeologii i jej znalezisk. Zaprasza w podróż przez epoki od paleolitu do późnego średniowiecza, ponad 100 tysięcy lat rozwoju człowieka.

Klasę dzielimy na grupy, w każdej grupie może być maksymalnie 15 uczniów. 

WARSZTATY

W barbarzyńskiej Łodzi

Na warsztatach dzieci poznają kto mieszkał na terenach obecnej Łodzi w pierwszych wiekach naszej ery. Dowiedzą się jak archeolodzy odkrywają przeszłość i poznają postaci tzw. Retkińskiej Księżniczki oraz Wojownika z ul. Szczecińskiej.  Dzieci zaprojektują swoich własnych barbarzyńców przy użyciu szablonów oraz zróżnicowanych technik plastycznych.

Tajemnice wycinanki

Nasze spotkanie to nie tylko doskonała okazja do rozwijania umiejętności manualnych uczestników, ale również świetna lekcja historii i sztuki wycinankarstwa, wykorzystywanej do tradycyjnego dekorowania chałup. Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli możliwość zgłębienia tajników tej wyjątkowej sztuki, tworząc swoją własną wycinankę - czy to jednobarwną, czy wielobarwną - inspirowaną wzorami ze zbiorów naszego muzeum.

Warsztat  Zyg Zag

W trakcie warsztatu dzieci dowiadują się jak wyglądała praca garncarza oraz jak się zmieniała na przestrzeni tysięcy lat. Warsztat polega na wyklejeniu szablonu naczynia z przygotowanej masy solnej. Szablony posiadają różne typy ornamentów, które należy dokończyć za pomocą dostępnych narzędzi.

Warsztaty świąteczne 

W okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy oferujemy unikalne warsztaty dla dzieci, które pozwolą im na tworzenie prac inspirowanych tradycyjnymi wyrobami ludowymi. Podczas tych wyjątkowych zajęć uczestnicy będą miały okazję przygotować prace takie jak zabawki na choinkę czy palemki wielkanocne, odkrywając przy tym bogactwo i piękno polskiej tradycji.

Przeżyjcie razem z nami magiczny czas tworzenia i odkrywania naszych korzeni kulturowych! 

Lalkowy Teatr Feniksa 

Podczas warsztatów dzieci poznają różne typy lalek teatralnych, ich nazwy i konstrukcje. Zobaczą, jak takie lalki prezentują się na teatralnej scenie. Następnie dzieci same wykonają wybraną lalkę teatralna i nauczą się ją animować. 

LEKCJE MUZEALNE

Średniowieczne miasto

Podczas tych zajęć uczniowie będą odkrywać tajemnice życia miejskiego w średniowieczu oraz poznawać początki miast polskich, w tym również historię Łodzi. Lekcja zostanie przeprowadzona w formie fascynującej gry strategicznej, która umożliwi uczestnikom zaplanowanie osady na prawie magdeburskim, zgłębienie tajemnic budynków i spotkanie z mieszkańcami miasta. Podzieleni na sześcioosobowe grupy, będą mieli za zadanie rozbudowywać swoje miasto zgodnie z zasadami gry.

Ta niezwykła gra nie tylko dostarczy uczestnikom wiedzy historycznej, ale także będzie doskonałym narzędziem do nauki współpracy, komunikacji oraz strategicznego myślenia.

Kroniki młodego archeologa 

Lekcja muzealna poświęcona zagadnieniu jakim jest archeologia. Uczestnicy w jej trakcie dowiedzą się kim jest archeolog oraz czym zajmują się osoby badające tą dziedzinę nauki. Prowadzący pokażą jak wygląda praca na stanowisku archeologicznym od podszewki. Na koniec uczestnicy utrzymają zadanie przeprowadzenia miniaturowych wykopalisk i dokonanie dokumentacji na karcie ewidencyjnej tego co uda im się odnaleźć w trakcie pracy.

Gra stara jak świat

Ludzi od tysięcy lat wymyślali różne zajęcia mające na celu zapewnienie im rozrywki. Jedną z metod spędzania wolnego czasu stały się różnego rodzaju gry logiczne oparte na rywalizacji. Dzięki znaleziskom archeologicznym oraz źródłom pisanym część z tych gier udało się odtworzyć. Na naszej lekcji muzealnej uczestnicy dowiedzieć się w co grali starożytni Egipcjanie, Rzymianie czy Wikingowie oraz zagrają w wybrane gry historyczne.

Muzeum od święta

Nasze zajęcia czerpią inspirację z różnorodnych obrzędów odbywających się w trakcie roku kalendarzowego, takich jak Święto Zmarłych, Boże Narodzenie, Wielkanoc,  Sobótka czy Dożynki. Podczas tych wyjątkowych spotkań opowiemy o tradycjach polskich, które czasem są już zapomniane, oraz o ich odpowiednikach z innych krajów a nawet kontynentów.

Niech nasze zajęcia staną się dla Twoich uczniów niezapomnianą lekcją o tradycji i dziedzictwie kulturowym! 

SKANSEN W KWIATKÓWKU I GRODZISKO W TUMIE

Skansen w Kwiatkówku i Grodzisko w Tumie

Zapraszamy na niezapomnianą przygodę edukacyjną do Skansenu w Kwiatkówku i do Grodziska w Tumie! Oba miejsca łączy malownicza ścieżka przyrodnicza.

Odkryj tajemnice historii i kultury naszego regionu dzięki sezonowej ofercie, trwającej od kwietnia do czerwca, w malowniczej miejscowości Kwiatkówek pod Łęczycą. Wzbogać swoją wycieczkę klasową o fascynujące zajęcia, które odbywają się w czwartki.

Zobacz zabudowę Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej, przespaceruj się ciekawą ścieżką edukacji kulturowo-przyrodniczej oraz poczuj historię średniowiecza otoczony wałami grodziska w Tumie.  Nasze zajęcia zapewniają interaktywny sposób nauki, który angażuje uczniów i pozwala im zgłębić bogactwo dziedzictwa kulturowego naszego regionu. 

Uwaga! Zapisy na zajęcia: Skansen tel: 888 224 867 lub e-mail: skansen@maie.lodz.pl. Szczegółowy opis na stronie https://tum.maie.lodz.pl/media/system/aktualnosci/EDUKACJA-W-PLENERZE-OFERTA-kwiecien-czerwiec-2024.pdf