Instytucja Kultury
Samorządu Województwa Łódzkiego

ikona wojewodztwo lodzkie

Szkoły ponadpodstawowe

Zapraszamy do skorzystania z:

Oprowadzania z edukatorem (1-1,5h) - tematyczna podróż przez wystawę archeologiczną (30 min) i etnograficzną (30 min), ewentualnie numizmatyczną (30 min); lub/i

 Lekcji muzealnych (45 min - 1h) - lekcja wprowadza szczegółowo w dany obszar. W zależności od tematyki może zawierać wejście na fragment wystawy, prezentację części teoretycznej, jak i część praktyczną - zadania w zespołach.

WAŻNE INFORMACJE

  • warsztaty prowadzone od wtorku do piątku, w godzinach: od 10.00 do 15.00, 
  • rezerwacji zajęć należy dokonać z minimum tygodniowym wyprzedzeniem;
  • opłata za edukatora – 5 zł od osoby + koszt biletu wstępu od każdego uczestnika, udział opiekuna bezpłatny;
  • opłata za lekcję – 5 zł od osoby + koszt biletu wstępu do muzeum od każdego uczestnika, udział opiekuna bezpłatny;
  • wielkość grupy od 10 do 30 uczestników. W przypadku grup większych nauczyciel musi wybrać dwa lub trzy różne tematy, wówczas warsztaty prowadzimy równolegle;

Zapisy i pytania od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-16:00 pod numerem 665 655 606 lub za pomocą maila edukacja@maie.lodz.pl

OPROWADZANIE

Oferujemy zwiedzanie naszych dwóch/trzech wystaw stałych:

1. Wystawa etnograficzna "Szare jak ziemia, barwne jak pamięć"

Wystawa etnograficzna przenosi nas w świat wsi rawskiej, opoczyńskiej, łowickiej i sieradzkiej. Świat ten zamknięto w kadrach ukazujących życie rodzin chłopskich lat międzywojennych i wcześniejszych, od narodzin do śmierci, wpisane w cykl pór roku.


2. Wystawa archeologiczna stała "Przeszłość wydobyta z ziemi"

Wystawa archeologiczna pokazuje teren Polski Środkowej z perspektywy archeologii i jej znalezisk. Zaprasza w podróż przez epoki od paleolitu do późnego średniowiecza, ponad 100 tysięcy lat rozwoju człowieka.

  1. Wystawa numizmatyczna ”Pieniądz na ziemiach polskich"

Wystawa prezentuje historię pieniądzem pisaną, poczynając od starożytności poprzez średniowiecze, nowożytność i współczesność. Monety, płacidła, banknoty, a nawet skarby!

LEKCJE MUZEALNE

Gra stara jak świat

Ludzi od tysięcy lat wymyślali różne zajęcia mające na celu zapewnienie im rozrywki. Jedną z metod spędzania wolnego czasu stały się różnego rodzaju gry logiczne oparte na rywalizacji. Dzięki znaleziskom archeologicznym oraz źródłom pisanym część z tych gier udało się odtworzyć. Na naszej lekcji muzealnej uczestnicy dowiedzieć się w co grali starożytni Egipcjanie, Rzymianie czy Wikingowie oraz zagrają w wybrane gry historyczne.

Ludowa moda

Czy polska wieś była modna? Zastanowimy się czym w ogóle jest moda? Jaka była przeszło 100 lat temu? Zastanowimy się na ile w ekranizacji „Chłopów” z 2023 roku strój jest zgodny z realiami epoki. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z mapą polskich strojów regionalnych.  Wyróżnimy też najistotniejsze elementy stroju ludowego, poznamy jego kolorystykę i rodzaje surowców z jakich powstawał.  

Muzeum od święta

Nasze zajęcia czerpią inspirację z różnorodnych obrzędów odbywających się w trakcie roku kalendarzowego, takich jak Święto Zmarłych, Boże Narodzenie, Wielkanoc,  Sobótka czy Dożynki. Podczas tych wyjątkowych spotkań opowiemy o tradycjach polskich, które czasem są już zapomniane, oraz o ich odpowiednikach z innych krajów a nawet kontynentów.

Niech nasze zajęcia staną się dla Twoich uczniów niezapomnianą lekcją o tradycji i dziedzictwie kulturowym! 

„Crime story? Archeologia w świetle zagadek przeszłości”. 

Detektyw i archeolog. Czy te dwa zawody mają ze sobą coś wspólnego? W jakich sytuacjach policja prosi o pomoc archeologa? Skąd wiadomo gdzie szukać i jak rozpoznać właściwy ślad? Podczas zajęć porozmawiamy o metodach pracy archeologa i wykorzystywanych przez tę dziedzinę nauk pomocniczych.