Instytucja Kultury
Samorządu Województwa Łódzkiego

ikona wojewodztwo lodzkie

Przedpiastowski gród w Czerchowie

Celem projektu jest ochrona i popularyzacja w środowisku europejskim mocno zniszczonego grodziska wczesnośredniowiecznego w Czerchowie (stan. 1), pow. Zgierz reprezentującego obiekt o unikatowej wartości poznawczej. Cel projektu zostanie osiągnięty przez opracowanie i publikację wyników multidyscyplinarnych badań ratowniczych prowadzonych na grodzisku od okresu międzywojennego. Założenia projektu obejmą wykonanie wszechstronnej analizy niezwykle bogatego zbioru źródeł archeologicznych związanych z grodziskiem, zgromadzonego w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi oraz przygotowanie istotnych dla rekonstrukcji całościowego obrazu grodu ekspertyz specjalistycznych z zakresu geologii, geomorfologii, petrografii, palinologii i analizy przestrzennej środowiska geograficznego, archeozoologii, paleobotaniki, antropologii, petrografii, metod datowania przyrodniczego, a także przeprowadzenie badań historycznych nad dziejami średniowiecznego Czerchowa.

WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 103 000,00 PLN

CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA: 198 600,00 PLN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 

 

grafika do projektu

 

Najciekawsze zabytki

Jednym z najciekawszych zabytków, odkrytych na wczesnośredniowiecznym grodzisku w Czerchowie jest fragment naszyjnika złożony z 25 niedomkniętych kółek o średnicy około 3cm, wykonanych z cienkiego drutu srebrnego.

Podobne ozdoby znane są głównie z inwentarzy skarbów srebrnych oraz z wyposażenia pochówków wczesnośredniowiecznych, a tylko sporadycznie spotykane są na osadach, czy grodziskach.

Na egzemplarz czerchowski natrafiono w czasie pierwszego sezonu badań archeologicznych, prowadzonych na grodzisku w 1938 roku, podczas eksploracji przyziemia jednego z domów z X wieku zlokalizowanych na majdanie.

Naszyjnik można podziwiać na naszej stałej wystawie archeologicznej na którą serdecznie zapraszamy, a pod koniec przyszłego roku jego szersza prezentacja znajdzie się w przygotowywanej monografii pt. „Przedpiastowski gród w Czerchowie”.